Makedonská policie zasáhla slzným plynem proti migrantům

Tisíce běženců se podle svědků agentury Reuters pokusily davově proniknout na makedonské území. Tamní policie proti nim zasáhla slzným plynem na hranici s Řeckem. Už ve čtvrtek Skopje vyhlásilo v pohraničí kvůli uprchlické krizi mimořádný stav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makedonská policie údajně zasáhla proti běžencům slzným plynem | Zdroj: Reuters

Asi tři tisíce migrantů, kteří po čtvrtečním uzavření hranic strávili noc na území nikoho mezi Řeckem a Makedonií, se dnes údajně už několikrát pokusily o ilegální překročení hranice.

Při střetu s policií utrpěli podle agentury AP přinejmenším čtyři migranti zranění. Na železniční trať, kterou migranti dříve často využívali jako trasu pro přechod Makedonie, dnes makedonská policie položila žiletkové dráty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Makedonii mluvil politolog ze Západočeské univerzity v Plzni Přemysl Rosůlek

V současnosti připlouvá do Řecka na lodích každý týden několik tisíc uprchlíků nebo přistěhovalců z Afriky a Blízkého východu. Odtamtud se snaží dostat přes Makedonii a Srbsko do Maďarska a dál do západní Evropy.

Maďarská vláda se snaží vzrůstající vlnu migrantů zastavit větší ostrahou hranice se Srbskem, na kterých dokončuje dvojitý plot po celé délce. Napětí v Makedonii se v posledních týdnech stupňovalo, vláda proto na ochranu obyvatel v pohraničí vyhlásila také výjimečný stav.

„V tom prvním městě mezi řeckou a makedonskou hranicí se shromáždilo tolik migrantů, že nemohly putovat vlaky dále na sever do Srbska a Makedonie to přestala zvládat,“ vysvětlil politolog Přemysl Rosůlek.

Makedonská policie zasáhla proti běžencům slzným plynem | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme