Makedonské síly ostřelují pozice povstalců

Několik hodin po vypršení jednostranného příměří vyhlášeného makedonskou vládou začaly její bezpečnostní síly znovu ostřelovat stanoviště albánských extrémistů v horách nad Tetovem. Prezident Boris Trajkovki nařídil armádě obnovit pořádek na hranici země. Zároveň nevyloučil, že vláda zahájí plánovanou protialbánskou ofenzívu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V noci po vypršení příměří v Makedonii panoval napjatý klid. Jak hlásí přímo z oblasti zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš, v okolí západomakedonského Tetova, kde v minulých dnech došlo k nejprudším střetům, byl v noci naprostý klid.

Příměří navržené ozbrojenci z národní osvobozenecké armády UČK má být časově neomezené. Zatím není jasné, co tento návrh bude znamenat. Stále totiž platí ultimátum, které albánským extrémistům dala makedonská vláda a které vyprší o dnešní půlnoci. Separatisté z UČK klid zbraní dosud odmítali a chtěli proti makedonským ozbrojeným silám bojovat dokud kabinet premiéra Ljuče Georgijevského nesplní jejich požadavky. Jejich dnešní vstřícný krok je tak vůbec prvním od 4. března letošního roku, kdy u obce Tanuševci na makedonsko-kosovské hranici napadli vojáky makedonské armády a tři z nich zabili. Jak se bude další situace vyvíjet, ukáže 24. hodiny, kdy vyprší jednodenní ultimátum.

Severoatlantická aliance posiluje své jednotky v jižním Kosovu. Podle agentury Reuters pomohou vojáci NATO odříznout zásobování albánských rebelů přes hranici s Makedonií.

V makedonském Skopje dnes došlo k útoku na makedonské policisty. Zatímco v Tetovu - místě posledních bojů s albánskými separatisty - vládl relativní klid, v hlavním městě musely být posíleny bezpečnostní jednotky. Na každé křižovatce stojí policejní hlídky nebo vojáci.

Ke střetu mezi policejní hlídkou a skupinkou ozbrojenců došlo na ulici v albánské čtvrti Čair. Dva příslušníci speciálních policejních jednotek byli postřeleni, jeden z nich utrpěl vážné zranění, a to přesto, že všichni jsou vybaveni neprůstřelnými vestami. Útok, který se odehrál nedaleko nejnavštěvovanější části Skopje tržiště Bytbazaru, vyvolal hlavně mezi etnickými Makedonci paniku. Obyvatelé telefonicky varují své příbuzné, aby k cestě domů ze školy nebo z práce použili jiné komunikace než ty, které vedou přes zmíněnou čtvrť. Dosud není zcela jasné, zda mají dnešní sřelbu na svědomí extrémisté nebo se jednalo o čistě kriminální čin. V každém případě se nyní mnozí mezinárodní pozorovatelé obávají toho, že se dosavadní konflikt přenese dále do vnitrozemí, což by podle nich vyvolalo vypuknutí regulérní války.

Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov dnes opět kritizoval západní státy za toleranci k počínání albánských separatistů a vyzval k účinnější podpoře Makedonie. Rozdmýchání konfliktu v Makedonii a na hranicích této balkánské země s Kosovem pomohla tolerantnost západních zemí vůči albánským ozbrojeným separatistům. Prohlásil to šéf ruské diplomacie po jednání v makedonském Skopje. Mezinárodní společenství nesmí podle něj nechat Makedonii v boji s terorismem osamocenou. Igor Ivanov uvedl, že pasivita západu k rozšiřování konfliktu z Kosova do makedonských oblastí obývaných Albánci umožňuje prý ozbrojeným extremistům beztrestné a stále radikálnější akce.

Ruský ministr zahraničí znovu kritizoval také bombardování srbských cílů v době kosovské krize. Ani nálety, ani masivní přítomnost sil Severoatlantické aliance problémy regionu podle něj problémy nevyřeší. Státy Balkánu by se měly dohodnout na neměnnosti hranic a zavázat se, že neposkytnou svá území k přípravám teroristických akcí.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme