Makedonské síly ostřelují předpokládané pozice povstalců

Makedonské ozbrojené síly ostřelují obec Gračani nedaleko Skopje a místa u města Tetovo na severozápadě Makedonie - předpokládané pozice povstalců. Všechny cesty vedoucí do oblasti vesnice Gračani blokují zátarasy. V samotném Tetovu je slyšet palba přinejmenším od dvou policejních stanovišť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí makedonského ministerstva vnitra uvádí, že albánští povstalci zaútočili minometem na postavení policie ve slovanské části Tetova. V nemocnici v Tetovu byli po neobjasněném výbuchu hospitalizováni čtyři Makedonci.

Nejvyšší představitelé Evropské unie na summitu ve Stockholmu vyslovili makedonské vládě plnou podporu v úsilí o potlačení rebelie etnických Albánců. Makedonský prezident Boris Trajkovski na summitu patnáctky prohlásil, že odmítá jakékoliv jednání s albánskými povstalci.

Trajkovski zdůraznil, že jeho vláda chce albánské povstalce politicky i ekonomicky izolovat a zahájit dialog s představiteli albánské komunity, která tvoří třetinu obyvatel Makedonie. Jednání s veliteli povstalců Trajkovski jednoznačně odmítl.

Summit Evropské unie pokračuje. Dnes ale má na programu vnitřní otázky Unie. Diskutovat se bude především o ekonomických otázkách a sociálním modelu zemí „patnáctky“. Členské státy chtějí mimo jiné sjednotit politiku zaměstnanosti a posílit jednotný vnitřní trh pro zboží a služby.

Prezident George Bush odsoudil pokus albánských extremistů destabilizovat makedonskou hranici. Podle jeho slov Spojené státy podporují úsilí makedonské vlády o vyřešení situace. Americký ministr zahraničí Colin Powell rovněž vyzval makedonský kabinet, aby podnikl kroky k utlumení stížností albánské menšiny v zemi a zajistil tak, aby se nynější povstání albánských extremistů nerozšířilo.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme