Makedonské síly ostřelují předpokládané pozice povstalců

Makedonské ozbrojené síly ostřelují obec Gračani nedaleko Skopje a místa u města Tetovo na severozápadě Makedonie - předpokládané pozice povstalců. Všechny cesty vedoucí do oblasti vesnice Gračani blokují zátarasy. V samotném Tetovu je slyšet palba přinejmenším od dvou policejních stanovišť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí makedonského ministerstva vnitra uvádí, že albánští povstalci zaútočili minometem na postavení policie ve slovanské části Tetova. V nemocnici v Tetovu byli po neobjasněném výbuchu hospitalizováni čtyři Makedonci.

Nejvyšší představitelé Evropské unie na summitu ve Stockholmu vyslovili makedonské vládě plnou podporu v úsilí o potlačení rebelie etnických Albánců. Makedonský prezident Boris Trajkovski na summitu patnáctky prohlásil, že odmítá jakékoliv jednání s albánskými povstalci.

Trajkovski zdůraznil, že jeho vláda chce albánské povstalce politicky i ekonomicky izolovat a zahájit dialog s představiteli albánské komunity, která tvoří třetinu obyvatel Makedonie. Jednání s veliteli povstalců Trajkovski jednoznačně odmítl.

Summit Evropské unie pokračuje. Dnes ale má na programu vnitřní otázky Unie. Diskutovat se bude především o ekonomických otázkách a sociálním modelu zemí „patnáctky“. Členské státy chtějí mimo jiné sjednotit politiku zaměstnanosti a posílit jednotný vnitřní trh pro zboží a služby.

Prezident George Bush odsoudil pokus albánských extremistů destabilizovat makedonskou hranici. Podle jeho slov Spojené státy podporují úsilí makedonské vlády o vyřešení situace. Americký ministr zahraničí Colin Powell rovněž vyzval makedonský kabinet, aby podnikl kroky k utlumení stížností albánské menšiny v zemi a zajistil tak, aby se nynější povstání albánských extremistů nerozšířilo.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme