Makedonské Skopje ochromily prudké lijáky a silný vítr, zahynulo 20 lidí

Počet obětí silných bouřek v Makedonii stoupl na 20. Úřady se obávají, že bilance není konečná, stále totiž pohřešují šest lidí. Češi mezi nimi nejsou. Prudké deště a následné povodně zasáhly hlavní město Skopje a jeho okolí. Podle meteorologů tam během několika hodin napršelo tolik, co jindy za celý měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prudké deště ochromily makedonské Skopje a jeho okolí | Foto: ČTK

Přívaly vody proměnily ulice Skopje v divoké řeky. Metropoli zasáhly i silné nárazy větru, které vyvracely stromy a komplikovaly dopravu. Hllášeny byly rozsáhlé výpadky elektřiny.

„Ta průtrž trvala zhruba pět hodin, točila se tady nad kotlinou Skopje a zanechala se sebou nejen obrovské škody, protože hladina mnohdy dosahovala až dvou metrů, ale bohužel i ztráty na životech. Z ministerstva vnitra mám doteď informace o 20 obětech,“ řekl Českému rozhlasu velvyslanec ČR v Makedonii Miroslav Rameš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O následcích prudké bouře a průtrže mračen v Skopje mluvil na Radiožurnálu velvyslanec ČR v Makedonii Miroslav Rameš

„Všechno se odehrávalo tady ve Skopje a v okolí zhruba 10 kilometrů od centra. To znamená v těch přilehlých obcích, kde je špatná kanalizace a kde se ty přívaly vody nestačily nějakým způsobem odvést,“ přiblížil situaci velvyslanec. Většina obětí je podle něj právě z těchto přilehlých vesnic.

Úřady do záchranných akcí nasadily i armádu a policii.

„Dnes už byste po těch přívalech toho moc nenašli, město je v podstatě zase zalité sluncem. I když podle předpovědi sem asi ve třech dnech opět můžou přijít přívalové deště,“ řekl Miroslav Rameš a doplnil:

„Jinak ty hlavní silniční tahy na Ohrid a hlavní dálniční tah do Řecka jsou naprosto v provozu, tam žádné záplavy nebyly.“

ČRo, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru