Makedonské tanky ostřelují pozice albánských povstalců

Několik hodin po vypršení jednostranného příměří vyhlášeného makedonskou vládou začaly její bezpečnostní síly znovu ostřelovat stanoviště albánských extremistů v horách nad Tetovem. Přímo ve městě byli zabiti dva albánští civilisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš, k incidentu došlo u městského stadionu, kde má makedonská policie jedno ze svých stanovišť. Na místo přijeli dva albánští civilisté, kteří u sebe údajně měli granáty. Policisté na ně proto zahájili palbu a jednoho z nich zabili.

Druhý následkům zranění podlehl později. Na jiném místě nedaleko makedonské metropole Skopje byl pak postřelen makedonský policista. Cílem palby z těžkých zbraní makedonské armády v Tetovu je zničit pozice bojovníků albánské Národní osvobozenecké armády.

Po vypršení příměří, které do půlnoci ze středy na čtvrtek jednostranně vyhlásila makedonská vláda, nařídil prezident Boris Trajkovski armádě, aby obnovila pořádek na hranici země a získala nad ní plnou kontrolu. Nevyloučil, že vláda zahájí plánovanou ofenzívu v případě, že Albánci nesplní ultimátum vlády. To předpokládalo, že se extremisté buď vzdají, nebo odejdou z Makedonie. Představitelé Albánců to však odmítli a poté vládě sami nabídli příměří.

Rezoluci o situaci v této postjugoslávské republice jednomyslně odhlasovala Rada bezpečnosti OSN. Dokument odsuzuje krajní extremismus včetně teroristických aktivit albánských povstalců v Makedonii a na jihu Srbska. V rezoluci se také uvádí, že povstalce podporují extremisté albánského původu zvenčí.

Severoatlantická aliance vzhledem k násilnostem v západní Makedonii rozhodla o nutnosti posílit mírové jednotky KFOR. Jak ale Českému rozhlasu řekl velvyslanec České republiky při NATO Karel Kovanda, nové jednotky nemusí být nezbytně rozmístěny přímo na kosovsko-makedonské hranici. Jejich dislokace je v kompetenci velitele KFOR.

Zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš hlásí, že ve večerních hodinách vypukly mezi příslušníky makedonských ozbrojených sil a albánskými extremisty u města Tetovo prudké boje.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme