Makedonský parlament obnovil rozpravu o reformách

Poslanci makedonského parlamentu pokračují v klíčové diskusi o přijetí dodatků k ústavě, které mají místním Albáncům zaručit větší práva. Na těchto ústavních změnách se zástupci hlavních politických stran dohodli na jednáních v Ohridu. Na dnešní parlamentní schůzi se ale sešla pouhá polovina poslanců. Většinou chybějí zástupci vládní strany, která je vůči mírové dohodě velmi kritická.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Součástí mírové dohody z Ohridu, která ukončila šestiměsíční ozbrojený konflikt mezi rebely z Národní osvobozenecké armády a vládními silami, je dobrovolné odzbrojení albánských povstalců. Ti už odevzdali třetinu dohodnutého množství zbraní. Právě tím byla splněna podmínka pro zahájení diskuse o reformách, která začala minulý pátek. Předseda parlamentu Stojan Andov ale v sobotu ráno debatu přerušil s tím, že pro jednání poslanců nejsou vytvořeny podmínky. Měl tím na mysli neustálé zastrašování makedonských civilistů albánskými rebely. Andov se rozhodl jednání parlamentu opět svolat, když mu prezident Boris Trajkovski slíbil, že problémy budou vyřešeny. Začátek rozpravy poslanců minulý týden provázely protesty Makedonců, kteří s mírovým plánem nesouhlasí.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme