Makedonský parlament pokračuje v projednávání reforem

Makedonský parlament dnes bude pokračovat v přerušeném jednání o ústavních reformách požadovaných albánskou menšinou. Prezident Boris Trajkovski včera poslance varoval, že pokud reformy zaručující širší práva albánské menšiny nebudou schváleny, hrozí zemi občanská válka. Na jejím pokraji se Makedonie ocitla po šesti měsících ozbrojeného povstání Národní osvobozenecké armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

To ukončila politická dohoda podepsaná 13. srpna hlavními makedonskými a albánskými politickými stranami. Albánští rebelové nakonec souhlasili s odzbrojením a rozpuštěním své organizace výměnou za splnění svých požadavků. Vojákům Severoatlantické aliance už odevzdali 1400 zbraní, tedy více než třetinu z celkového dohodnutého počtu. Byla tak splněna základní podmínka pro jednání parlamentu o reformách.

Mnoho Makedonců se ale dívá skepticky na roli NATO v zahájeném mírovém procesu. Několik stovek z nich včera na několik hodin zablokovalo vchod do parlamentu. Makedonci chtěli zabránit schválení reforem, které podle nich povedou k albanizaci země. Blokují také některé hraniční přechody ve snaze zabránit pohybu aliančních jednotek.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme