Makedonští vojáci se opevňují v horách nad Tetovem

Makedonské ozbrojené síly zahájily mohutnou ofenzívu proti albánským extremistům. Podle armádního velení jim chtějí zasadit konečný úder. Premiér už oznámil dobytí všech klíčových pozic povstalců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makedonská oficiální místa uvedla, že ofenzíva probíhá úspěšně. Vojáci se na noc z neděle na pondělí opevnili v kopcích, které během dne dobyli. Jak ale uvádí zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš, v bezprostředním okolí Tetova stále operují albánští povstalci, kteří ostřelují stanoviště zvláštních jednotek policie.

Makedonský premiér Ljubčo Georgijevski v televizi oznámil, že vládní síly už dobyly všechny klíčové pozice separatistů v horách nad Tetovem.

Jak hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu v oblasti Robert Mikoláš, do ofenzívy makedonské bezpečnostní síly nasadily všechny druhy zbraní včetně vrtulníků. Armáda se také vůbec poprvé rozhodla do bojů poslat pozemní jednotky. Z Tetova tak vzhůru do kopců vyjela vojenská kolona čítající 10 obrněných transportérů a tři tanky T-55.

Podle informací makedonské armády z nedělního odpoledne prý povstalci už utrpěli těžké ztráty. Zranění jsou ale pravděpodobně i na makedonské straně, protože podle našeho zpravodaje už do hor nad Tetovem mířily nejméně dvě vojenské sanitky.

Předseda albánské opoziční Strany demokratické prosperity odpoledne vyzval vrchního velitele makedonských ozbrojených sil, prezidenta Trajkovského, aby vydal rozkaz k zastavení ofenzívy. Také albánské povstalce požádal o ukončení bojů. Mezinárodní společenství pak upozornil na možné velké ztráty na lidských životech, a to i v řadách civilistů. O jeho výzvě informuje náš zvláštní zpravodaj v oblasti konfliktu Robert Mikoláš.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme