Malá mořská víla poprvé opouští Kodaň. Jede reprezentovat na Expo

Dánové dnes vypravují do Číny jeden z nejpozoruhodnějších unikátů, jaké se sejdou na letošní světové výstavě Expo. Posílají tam Malou mořskou vílu - sochu, která se vztahuje ke slavné pohádce dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a je neoddělitelně spojována s Kodaní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá mořská víla v Kodani

Malá mořská víla v Kodani | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Malá mořská víla opouští dánskou metropoli vůbec poprvé od roku 1913, kdy byla umístěna na nábřeží tamějšího přístavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O převozu Malé mořské víly do Šanghaje hovořila ve vysílání Radiožurnálu spolupracovnice listu Politiken Dana Schmidtová

O převoz se stará stejná firma, která staví dánský pavilon v Šanghaji. Jak Radiožurnálu popsala spolupracovnice dánského listu Politiken Dana Schmidtová, socha se odmontuje z kamene, na kterém sedí, samotný kámen pak zůstane v Kodani.

„Před pavilonem v Šanghaji vytvořili podobný kámen a umístí na něj sochu, takže celek bude vypadat jako originál. Kolem bude malý vodní příkop, diváci budou moci do vody vstoupit a jít až k mořské panně,“ vysvětlila Schmidtová.

Přesun národního skvostu vyvolal v Dánsku velké protesty, zejména od rodiny autora sochy Edvarda Eriksena. Jeho vnučka dokonce prohlásila, že je to stejné, jako kdyby Paříž měla půjčit do Číny Eiffelovu věž.

Většina kodaňských zastupitelů ale hlasovala pro zapůjčení sochy. „Říkají, že to bude dobré pro Dánsko, že se víc zviditelní, protože Malá mořská víla je pojem a naláká více turistů, možná i investic,“ doplnila novinářka.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme