Tchaj-wan, Filipíny a teď i Malajsie. 16 čínských vojenských letadel narušilo vzdušný prostor u Bornea

Čínské vojenské letectvo znovu narušilo vzdušný prostor jiného státu. Tentokrát se incident odehrál ve vzdušném prostoru Malajsie, asi 60 námořních mil od ostrova Borneo. Malajsijská armáda vyslala k celkem šestnácti čínským letounům vlastní stroje a Číňané se později od pobřeží vzdálili.

Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský dopravní letoun Xian Y-20 | Zdroj: Reuters

Malajsijské vojenské radary zachytily čínské stroje v taktické formaci. Přestože se s nimi pozemní stanice a později i piloti přímo ve vzduchu snažili navázat kontakt, Číňané nereagovali.

Tchaj-wan chce koupit americké střely s plochou dráhou letu. Mohou zasáhnout čínské vnitrozemí

Číst článek

Podle fotografií, které zveřejnilo malajsijské letectvo, byly součástí čínské letecké formace i velkokapacitní transportní stroje Iljušin Il-76 a čínský letoun Xian Y-20.

Čína pravidelně narušuje leteckou identifikační zónu i vzdušný prostor Tchaj-wanu a čím dál častěji také Filipín, ale směrem k Malajsii jsou podobné incidenty výjimečné.

Malajsie už oznámila, že si k vysvětlení předvolá čínského velvyslance.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme