Malajsie hlásí první ‘domácí‘ případ ziky, WHO kvůli viru prodloužila globální stav nouze

V Malajsii evidují první pacienty s virem zika nakažené místními komáry. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že prvním pacientem je jednašedesátiletý muž, který poslední dobou nikam necestoval, a nejspíš ho nakazil infikovaný komár.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinfekce kontaminované kanalizace ve čtvrti v Singapuru, kde byly objeveny případy nákazy viru zika | Foto: Reuters

Ministerstvo připustilo, že lze očekávat výskyt dalších případů, zvláště pokud veřejnost a příslušné úřady podcení význam preventivních opatření.

Malajsie ve čtvrtek potvrdila první importovaný případ ziky. Virus se objevil u osmapadesátileté ženy, která se vrátila z návštěvy Singapuru. Právě tam úřady potvrdily už několik stovek nakažených lidí.

Většinu infikovaných tvoří zahraniční dělníci. Třicet šest nemocných stavbařů pracovalo na stavbě jednoho bytového a kancelářského komplexu.

Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli viru zika v pátek prodloužil globální stav nouze, protože se nákaza nově objevila nejen v Singapuru, ale i v Guinei-Bissau a dalších státech. Vědci také ještě nevědí vše o možných následcích nákazy ani o různých způsobech přenosu.

Virus zika není pro dospělé lidi příliš nebezpečný a má mírný průběh. Obyčejně má podobné příznaky jako chřipka a lidé se z nemoci plně zotaví.

ČTK, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru