Malajsie nestáhne obvinění Vietnamky z vraždy Kimova bratra. V případě Indonésanky to udělala

Malajsijská prokuratura ve čtvrtek odmítla žádost Vietnamu o stažení obžaloby z vraždy, kterou podala na Vietnamku Doan Thi Huong v souvislosti se smrtí bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una v Kuala Lumpuru v roce 2017. Vietnam se se svou žádostí obrátil na Malajsii poté, co byla v pondělí nečekaně propuštěna na svobodu Indonésanka Siti Aisyahová, která čelila obžalobě společně s vietnamskou ženou.

Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veitnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama poté, co se dozvěděla, že narozdíl od Indonésanky žaloba proti ní stažena nebude | Foto: Lai Seng Sin | Zdroj: Reuters

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Indonésanka a Vietnamka byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX.

Vražda Kimova bratra: soud nezprostí obvinění dvě ženy a vyslechne si jejich obhajobu

Číst článek

Ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru.

Podle obhajoby neměla ani jedna z žen k vraždě Kim Čong-nama žádný motiv a staly se jen pěšáky zataženými do politicky motivovaného činu zosnovaného Severní Koreou.

Stažení obžaloby z vraždy vznesené proti Indonésance Aisyahové malajsijský státní zástupce Iskandar Ahmad v pondělí nijak nezdůvodnil. O stažení obžaloby požádala Malajsii Indonésie. Žena již byla propuštěna a vrátila se do vlasti.

Ohledně Vietnamky Doan Thi Huong ale malajsijská prokuratura rozhodla, že proces bude pokračovat. Další soudní stání se má konat 1. dubna, napsala agentura Reuters.

Kim Čong-nam byl zavražděn na příkaz vlády v Pchjongjangu, tvrdí USA. Oznámily další sankce

Číst článek

Třicetiletá žena, které v případě usvědčení hrozí trest smrti, se dnes před soudem rozplakala. „Bůh ví, že jsme vraždu nespáchaly. Přeji si, aby se moje rodina za mě modlila,“ řekla Doan Thi Huong novinářům.

Kim Čong-nam byl nejstarší syn bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

Interpol v souvislosti s Kim Čong-namovou vraždou pátrá po čtyřech Severokorejcích, které malajsijská policie označila jako podezřelé v případu. Čtveřice opustila Malajsii několik hodin po vraždě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme