Malajsie kvůli vraždě Kim Čong-nama ruší bezvízový styk se Severní Koreou

Malajsie ruší bezvízový styk pro občany Severní Koreje. Informovala o tom státní tisková agentura Bernama s odvoláním na tamního vicepremiéra. Podle malajsijské vlády jde o bezpečnostní krok. Úřady ho zavádí zhruba dva týdny poté, co na letišti v Kuala Lumpuru dvojice žen zabila bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle Soulu a Washingtonu vraždu zorganizovali agenti KLDR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici prohlížejí letiště v Kuala Lumupuru, jestli se zde nenachází plyn VX | Zdroj: Reuters

Malajsijská prokuratura z vraždy zatím obvinila dvojici žen z Vietnamu a Indonésie. Ty se brání tím, že si myslely, že jde o žert pro natáčení skrytou kamerou.

Staršímu bratrovi severokorejského diktátora pomazaly obličej nervovým plynem VX. Podle jejich výpovědí se domnívaly, že šlo o dětský olejíček. Podle prokuratury se dopustily vraždy, a pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až trest smrti.

Generální prokurátor Apandi Ali ve čtvrtek řekl, že Severokorejec zadržený v souvislosti s atentátem bude propuštěn a deportován do KDLR. Kvůli smrti Kim Čong-nama se mezi Malajsií a KLDR strhla diplomatická bitva. Pchjongjang požadoval vydání těla a snažil se zabránit provedení pitvy.

Starší sourozenec současného autoritativního vládce Severní Koreje si na vládu v zemi nedělal nároky. Dlouhodobě žil v exilu. Zemřel 13. února krátce poté, co na něj ženy na letišti v Kuala Lumpuru nervový plyn nastříkaly. Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že existuje silné podezření, že Kim Čong-nama zabil infarkt.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme