Malála Júsufzaiová odletěla z Pákistánu zpět do Británie, na letiště ji doprovázela eskorta

Bojovnice za právo dívek na vzdělání, pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malála Júsufzaiová, v pondělí ukončila svou návštěvu Pákistánu. Do rodné země zavítala minulý čtvrtek poprvé po šesti letech, tedy od doby, kdy ji ozbrojenci z islamistického hnutí Tálibán kvůli její kampani vážně zasáhli střelou do hlavy a do krku.

Tento článek je více než rok starý.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malala Júsufzaiová se svou rodinou a pákistánským ministrem informací v rodném městě Mingora

Malala Júsufzaiová se svou rodinou a pákistánským ministrem informací v rodném městě Mingora | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP byla v pondělí ráno Júsufzaiová se svou rodinou na mezinárodním letišti nedaleko Islámábádu a míří zpátky do Londýna. Nyní 20letá Júsufzaiová v Británii žije a studuje.

Za přísných bezpečnostních opatření byla mladá žena přepravena v koloně z hotelu v pákistánské metropoli na letiště. Když opouštěla hotel, poděkovala pákistánským úřadům za to, že jí poskytly armádní vrtulník, aby mohla navštívit své rodné údolí Svát a město Mingora.

V sobotu po návštěvě na twitteru napsala, že to je pro ni „nejkrásnější místo na Zemi“. Ujistila také, že po dokončení studií v Británii se hodlá do Pákistánu neustále vracet.

Malála Júsufzaiová není v Pákistánu jednoznačně přijímána. Většina lidí ji sice podporuje, podle řady jiných, kteří považují vzdělání žen za nebezpečné, je ale hanbou své země. Skupina soukromých škol ji odsoudila „za antiislámskou a antipákistánskou ideologii“.

Na podzim roku 2012 ji ozbrojenci z islamistického hnutí Tálibán kvůli její kampani vážně zasáhli střelou do hlavy a do krku. Dívka ale přežila.

Malála byla letecky přepravena do Británie, kde se podrobila sérii náročných operací. Po propuštění z nemocnice v britském Birminghamu se Júsufzaiová znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání. Jejím krédem je, že nejlepší způsob boje proti terorismu je vzdělat příští generaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme