Před šesti lety ji v Pákistánu málem zabili, teď se tam vrací. Malála Júsufzajová je zpět v rodné zemi

Poprvé za téměř šest let se vrací do své rodné země. Když tam byla naposledy, tálibánský útočník ji postřelil do hlavy. Tehdy jí bylo 15 let. Teď jí je 20 a za tu dobu stihla získat Nobelovu cenu míru. Řeč je o Malále Júsufzajové, která je nyní v Pákistánu.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malála Júsufzajová | Foto: Suzanne Plunkett | Zdroj: Reuters

Detaily její návštěvy jsou tajné. Cesta má ale trvat zhruba čtyři dny a Malála by se během ní měla setkat i s pákistánským premiérem. Její návštěvu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření.

Pakistánská televize odvysílala záběry z letiště v Islámábádu, na kterých údajně byla jak Malála, tak i její rodiče. Na cestě ji podle britské BBC doprovázejí i členové její asociace. Zatím není jasné, jestli navštíví i rodné město Svát na severozápadě země.

Exkluzivně pro ČRo: Když se mnou dcera nesouhlasí, tak ji mám ještě radši, říká otec Júsufzajové

Číst článek

Malála už od svých 11 let začala psát anonymní blog pro BBC. V něm popisovala život pod vlivem Tálibánu v Pákistánu. Bojovala také za práva žen a dětí na vzdělávání. Když jí bylo 15 let, postřelil ji bojovník Tálibánu. Radikální hnutí později uvedlo, že dívka obhajovala prozápadní postoje a hodnoty.

Malála tehdy utrpěla velmi vážné zranění hlavy, operovali ji ve vojenské nemocnici v Pákistánu a pak ji převezli do Velké Británie do Birminghamu. Tam se svou rodinou zůstala a studovala. V roce 2014 dostala Nobelovu cenu za mír.

„Tato cena není jen pro mě, ale je pro zapomenuté děti, které chtějí vzdělání, pro vystrašené děti, které chtějí mír, a pro němé děti, které chtějí změnu. Jsem tu, abych se postavila za jejich práva,“ řekla tehdy.

Malála teď studuje na Oxfordu a stále hájí práva žen a dětí na vzdělávání.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme