Smrtelná nákaza ve Spojených státech. Malárie potvrzena u pěti lidí, ve světě jsou to miliony

Poprvé za 20 let se ve Spojených státech lidé nakazili malárií. Informuje o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC), podle něhož se potenciálně smrtelná nákaza potvrdila v posledním měsíci u celkem pěti lidí na Floridě a v Texasu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

(ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

První případ byl diagnostikován 26. května na Floridě, kde se objevily celkem čtyři nákazy, v Texasu byl první pacient zaznamenán 23. června. Všech pět se zotavuje.

V Jihoafrické republice se za poslední týden objevilo 95 případů cholery. Zemřelo na ni už deset lidí

Číst článek

CDC v pondělní upozornilo, že malárie by měla být vnímána jako lékařská pohotovost a každý s příznaky by měl být „naléhavě vyšetřen“. Zároveň ale poznamenalo, že riziko nákazy v USA celkově zůstává velmi nízké. Drtivá většina nákaz malárií – plných 95 procent – připadá na africké země.

Dosud poslední případ, kdy se někdo malárií infikoval v USA, a nepřivezl si nákazu ze zahraničí, zaznamenala v roce 2003 Florida, uvedl server NBC News. Ještě v první polovině 20. století byla na Floridě tato nemoc poměrně častá.

Malárii způsobují paraziti přenášení komáry. Přestože je léčitelná, každoročně si zejména v rozvojovém světě vyžádá stovky tisíc obětí a miliony nakažených. Prvními projevy jsou horečka, bolesti hlavy a zimnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme