Portugalsko 2:1 Česko

Malawi odsoudilo k trestu smrti tři vrahy albína. Lidé věří, že části jejich těl mají magické účinky

Soud v africkém Malawi poslal na popravu tři lidi usvědčené z vraždy albína. Informuje o tom katarská televize Al Džazíra. Mluvčí soudu ve městě Mchinji řekla, že dva muži a žena dostali nejvyšší trest za vraždu a držení lidské tkáně. Oběť podle verdiktu před čtyřmi lety ubili kovovou tyčí. Pak jí oddělili končetiny a trup zakopali na zahradě.

Lilongwe Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Malawi Peter Mutharika

Prezident Malawi Peter Mutharika | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

V Malawi je to za čtvrt roku už druhý nejvyšší trest za vraždu albína. Popravu tam naposled provedli v roce 1994. Tresty smrti soudy zmírňovaly na doživotí.

‚Bílá nosí smrt.‘ Albíni jsou v africké Ghaně terčem násilí, poslechněte si příběhy některých z nich

Číst článek

Prezident Peter Mutharika ale v březnu ustavil komisi, která vyšetřuje sérii útoků na albíny. Reagoval tak na kritiku, že úřady k těmto případům přistupují laxně.

Africký Svaz lidí s albinismem rozhodnutí soudu uvítal. Jak uvedl, i kdyby soud trest oběšení přehodnotil na doživotí, pro veřejnost to bude jasný signál, že úřady proti útokům na albíny tvrdě zakročí.

Jen v Malawi žije až 10 tisíc lidí s albinismem čili nedostatkem pigmentu. V zemi, která patří k nejchudším na světě, bývají často terčem brutálních útoků. Důvodem jsou pověry, že části jejich těl mají magický účinek.

Organizace Amnesty International eviduje v Malawi za posledních pět let více než 160 takových útoků, včetně 22 vražd. Jen třetinu z těchto útoků se podle oficiálních statistik podařilo náležitě vyšetřit.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme