Malého Japonce nechali rodiče v lese, našel se až za 6 dní. Rodičům prý odpustil

V Japonsku skončilo desetidenní drama kolem příběhu malého chlapce, který strávil šest dní sám v lese. Sedmiletý Jamato už opustil nemocnici a je prý v pořádku. Případ v Japonsku podnítil diskusi o výchově dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malý Jamato v úterý opustil nemocnici v Hakodate na ostrově Hokkaidó | Foto: ČTK/AP, Daisuke Suzuki /Kyodo News

Vše začalo koncem května na ostrově Hokkaidó. Jamato cestoval se svými rodiči a sestrou autem, protože prý ale hodně zlobil, chtěli ho rodiče vytrestat, a tak ho nechali z vozu vystoupit a na chvíli odjeli.

Jenže když se pro Jamata vrátili, už na místě nebyl. Úřady pak po chlapci vyhlásily pátrání. Po šesti nocích Jamata objevil příslušník armády na jedné vojenské základně. Chlapec pak skončil na pozorování v nemocnici, kromě lehké dehydratace a odřenin byl ale v pořádku.

Jeho rodiče teď čelí velké kritice hlavně ze strany běžných Japonců. Japonská společnost ale otázku správné výchovy řeší dlouhodobě.

Jamato se svým otcem před nemocnicí | Foto: ČTK/AP Daisuke Suzuki /Kyodo News

„Společnost se ocitá v určitých ekonomických i sociálních problémech, což stupňuje agresivitu, která se potom často projevuje právě i ve vztazích mezi rodiči a dětmi, ale nejenom ze strany rodičů vůči dětem, ale i opačně,“ říká japanolog Jan Sýkora z Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty univerzity Karlovy. Podobné případy ale podle něj nejsou až tak běžné.

Rodiče stíháni nebudou

Policie uvedla, že proti rodičům žádná obvinění vznést nehodlá. Podle serveru Japan Times policisté chlapce vyslechli a jeho verze příběhu se shoduje s tím, co už dříve vypověděli rodiče.

Jamato také podle listu Mainiči řekl, že původně chtěl jít směrem, kterým rodiče odjeli. Hodně prý ale plakal a cestu si spletl. Podle některých médií však zřejmě úřady předají případ sociální službě.

Případ sedmiletého Jamata byl v posledních dnech v Japonsku jedním z nejsledovanějších | Foto: ČTK/AP

Otec malého Jamata se minulý týden za celou situaci veřejně omluvil. Svoje chování označil za přehnané s tím, že ho mrzí, kolik trápení svému synovi způsobil a že do celé situace zatáhl tolik lidí. Svého syna prý vychovává s láskou, ale tentokrát to přehnal. Otec pak pro stanici TBS uvedl, že už mu syn odpustil a řekl mu, že je jinak dobrý táta.

Sám Jamato se pak při odchodu nemocnice zdál v dobré kondici. Před novináři prohlásil, že se cítí dobře a těší se, až se vrátí do školy a zahraje si baseball.

Podle serveru Japan Times ale rodiče varovali někteří psychologové. U dětí je prý podobné veselé chování po stresujících záležitostech přirozenou obranou. Chlapec by prý měl být pod dohledem, aby se předešlo případným psychickým následkům.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme