V Mali bude půl roku velet česká armáda výcvikové misi. Navýšení mandátu ale nebude potřeba

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali. Na velitelském shromáždění to ve středu řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Čeští vojáci budou mít půlroční velitelskou zodpovědnost. Součástí štábu by mohli být i Slováci. Velitelem bude ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák, řekl Metnar.

Praha (Aktualizováno: 13:59 20. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před šesti lety, 6. února 2013, souhlasila vláda Petra Nečase (ODS) s vysláním vojáků Armády ČR na výcvikovou misi Evropské unie do západoafrického Mali. Později účast na misi schválily obě komory Parlamentu

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali | Zdroj: Armáda ČR

Česká republika má v současné době v zemi asi 120 vojáků. Na starosti mají ostrahu velitelství mise v hlavním městě i výcvikové lokality Koulikoro. Převzetí velení mise si podle Metnara nevyžádá navýšení současného mandátu.

Ozbrojenci na východě Mali zabili 24 vládních vojáků. Čechů, kteří jsou v zemi na misi, se útok nedotkl

Číst článek

V čele mise bude stát český velitelský štáb. Metnar na tiskové konferenci řekl, že by do něj mohlo být zapojeno až pět slovenských vojáků. Obě země o tom nyní jednají.

Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům.

Souběžně s misí Evropské unii v Mali také má svou misi MINUSMA Organizace spojených národů (OSN). Ta si klade za cíl zajistit bezpečnost a vytvořit podmínky pro další humanitární a politickou asistenci malijské vládě. Česká armáda v ní má v současné době pět vojáků.

Dostali jsme se zase o krok dál. Budeme velet mezinárodní misi. Česká armáda převezme příští rok velení výcvikové mise EU v Mali.

#ArmadaCR #VimeCoUmime

15:40 – 20. 11. 2019

13 220

BVP i nová děla

Česká armáda musí modernizovat, navýšit zásoby a rozšířit zálohy. Na velitelském shromáždění to ve středu řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V příštím roce budou podle něj podepsány smlouvy na dodání pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), nových děl nebo systému řízení palby.

Prezident Miloš Zeman přivítal, že armáda plánuje zřízení nového praporu bezpilotních prostředků a že pravděpodobně budou tyto drony nakoupeny z Izraele.

Velitelé české armády se sešli na ministerstvu obrany ke každoročnímu zasedání, na kterém se zaobírají plány na příští rok.

Modernizace Hradní stráže. Vojáci dostanou nové uniformy a zbraně, do pěti let by měli využívat drony

Číst článek

Opata v projevu například připomněl schválení koncepce výstavby armády do roku 2030, který stanovuje cíle do budoucna. Pokud je podle něj chce armáda splnit, nemůže používat stejné metody jako před deseti lety.

Zdůraznil, že se objevily v bezpečnostní oblasti nové výzvy, je potřeba proto posilovat schopnosti k vedení konvenční války, ale i v jiných oblastech například asymetrického konfliktu. Zdůraznil potřebu modernizace, navýšení zásob a rozšíření záloh. Za pilíř modernizace označil přezbrojení 7. mechanizované brigády. Jako negativní trend Opata vidí stárnutí populace a zhoršování fyzické kondice mladých lidí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvítal, že se podařilo rozjet důležité modernizační projekty, například nákup nových vrtulníků nebo mobilních radiolokátorů. Připomněl, že armáda má velký dluh z minulosti kvůli škrtům. Desítky miliard korun, které si modernizace vyžádá, by podle něj našly uplatnění i v jiné oblasti. Babiš je ale přesvědčen, že obranyschopnost země takové investice vyžaduje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme