‚Prezident a premiér jsou v našich rukou.‘ V Mali se vzbouřili vojáci, Češi jsou v bezpečí

Vzbouřenci v Mali zadrželi prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu a premiéra Bouboua Cissého. Oznámil podle agentury AFP jeden z šéfů povstalců. „Můžeme vám říct, že prezident a premiér jsou v našich rukou. Zadrželi jsme je v (prezidentově) domě,“ uvedl voják, který nechtěl být jmenován. Oba politici jsou v obrněném voze na cestě do města Kati, kde leží vojenská základna a kde v úterý ráno vojenská vzpoura propukla.

Bamako (Aktualizováno: 19:38 18. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malijský voják

Malijský voják | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

První zprávy, které se objevily po poledni, hovořily o vzpouře na základně poblíž metropole západoafrického státu. Zprávy později potvrdily oficiální státní zdroje. 

Vojáci měli zatýkat důstojníky a podle agentury AP a serveru BBC se chystlai do hlavního města Bamaka, kde už bylo evakuováno nejméně jedno ministerstvo.

V Mali působí i zahraniční vojáci, včetně českých, kteří tam pomáhají s bojem proti islamistickým radikálům. Už několik měsíců se v zemi demonstruje právě za odstoupení prezidenta Keity.

„Zatýkají se armádní důstojníci. Je to totální zmatek,“ citovala agentura AP anonymně úředníka z maliského ministerstva vnitřní bezpečnosti. Podle svědků jsou v ulicích města Kati, které leží asi 15 kilometrů od metropole Bamaka, obrněné vozy a tanky.

Zadržení představitelů států v úterý odsoudila Evropská unie. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval vojáky k okamžitému propuštění obou politiků. Situací se má ve středu na mimořádném zasedání zabývat Rada bezpečnosti světové organizace.

„Evropská unie odsuzuje pokus o převrat v Mali a odmítá jakékoliv protiústavní změny. Tohle v žádném případě nesmí být reakce na hlubokou společensko-politickou krizi, která Mali v posledních měsících zasáhla,“ uvedl šéf unijní diplomacie Joseph Borrell.

V Bamaku lidé demonstrovali proti autoritářské vládě prezidenta Keita. Protest si vyžádal tři mrtvé

Číst článek

Norská ambasáda podle BBC dostala informaci, že vojáci se chystají do Bamaka. Francouzská ambasáda varovala lidi v Bamaku a Kati, aby nevycházeli z domů. Z armádní posádky v Kati byla podle BBC slyšet střelba.

Agentura AP uvedla, že v Bamaku bylo evakuováno nejméně jedno ministerstvo. Podle ní není jasné, kde se nyní nachází prezident Keita, za jehož odstoupení v předchozích týdnech demonstrovaly tisíce lidí. Vládu kritizují za korupci, špatné řešení ekonomické situace země i za neschopnost zvládnout islamistické radikály.

Češi jsou v bezpečí

Čeští vojáci v zemi jsou podle generálního štábu armády v bezpečí. „Naši vojáci nasazení v Mali jsou v pořádku,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Bližší informace o situaci v zemi nemá ani české ministerstvo zahraničí. „V tuto chvíli sledujeme situaci v Mali skrze naše velvyslanectví v Bamaku. Situace je velmi nepřehledná, takže se snažíme ověřovat informace o tom, zda pokus o vojenský převrat, který tam v tuto chvíli pravděpodobně probíhá, nějak uspěl a případně jeho detaily,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Současná krize podle ní souvisí s hlubokou politickou krizí, která v zemi poslední dva měsíce panovala. Stejně jako vojáci i zaměstnanci ministerstva nejsou v hrožení. „Co se týká našich pracovníků na ambasádě v Bamaku, tak jsou všichni v pořádku,“ dodala.

Ve snaze ukončit politickou krizi v Mali se do země minulý měsíc vydalo pět afrických prezidentů, kteří prosazovali vytvoření vlády národní unie. Protestní hnutí s konzervativním duchovním v čele ale návrh odmítlo.

Úterní události podle agentury AP připomínají vzpouru z března 2012, která vypukla rovněž v Kati a která přerostla ve vojenský převrat, jenž svrhl vládu prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme