Ozbrojení muži zabili v Mali nejméně 20 vesničanů. Kmen obviňuje armádu, ta to nekomentovala

Ozbrojení muži oblečení ve vojenských uniformách zaútočili na vesnici příslušníků pasteveckého kmene Fulani v centru Mali a zabili nejméně 20 lidí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na místního vládního úředníka a zástupce kmene.

Tento článek je více než rok starý.

Bamako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malijští vojáci

Kmen obviňuje z útoku malijské vojáky, kteří měli obklíčit vesnici pick-upy a pak zabili vesničany a zapálili domy. Mluvčí malijské armády na žádost o komentář nereagoval (ilustrační foto) | Foto: Emilie Regnier | Zdroj: Reuters

Útočníci se zaměřili na vesnici v regionu Mopti, kde bylo v poledních několika letech zaznamenáno několik etnických masakrů. Pastevci kmene Fulani jsou přítomní v celé západní Africe a jsou obviňováni jinými komunitami z podpory místních džihádistických skupin.

Francouzi zabili vůdce teroristické organizace Al-Káida v africkém Mali

Číst článek

Starosta sousední obce uvedl, že zabito bylo 20 až 30 lidí. Útočníky byli muži ve vojenském oblečení. Podle dalších zdrojů z kmene Fulani je mezi mrtvými i devítiletá dívka. Kmen obviňuje z útoku malijské vojáky, kteří měli obklíčit vesnici pick-upy a pak zabili vesničany a zapálili domy. Mluvčí malijské armády na žádost o komentář nereagoval.

Skupiny zaměřené na lidská práva obvinily v minulosti malijskou armádu z protizákonných vražd, únosů, mučení a svévolného zatýkání osob, které jsou podezřelé ze sympatií k džihádistům. V roce 2018 vláda po objevení hromadných hrobů v centru země uvedla, že někteří z vojáků byli zapojeni do „hrubého porušování“ lidských práv.

Mali se už přes pět let potýká s radikálními islamistickými ozbrojenci, kteří se v roce 2013 pokusili o státní převrat. Radikálové nyní ovládají rozsáhlé území na severu země a rozšiřují svůj vliv i v centrální části. Relativně časté jsou také útoky páchané příslušníky znepřátelených kmenů.

V Mali působí od roku 2014 francouzská protiteroristická mise Barkhane, která nyní čítá asi 4500 vojáků. V zemi je také asi 120 českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie. Kromě toho tam působí jednotky stabilizační mise OSN MINUSMA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme