V Mali pokračují jednání o obnovení civilní vlády. Armáda navrhuje tříleté přechodné období

Delegace Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) se o víkendu dohodla se zástupci vojenské junty v Mali na některých aspektech dalšího směřování země po armádním převratu z minulého týdne. Obě strany to oznámily po nedělních jednáních, přičemž podle agentury Reuters doplnily, že u vícero otázek zatím shoda nepanuje. Podle zdrojů agentury AFP navrhla junta tříleté přechodné období s představitelem ozbrojených sil v čele země.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegace Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) se o víkendu dohodla se zástupci vojenské junty v Mali na některých aspektech dalšího směřování země po armádním převratu z minulého týdne

Delegace Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) se o víkendu dohodla se zástupci vojenské junty v Mali na některých aspektech dalšího směřování země po armádním převratu z minulého týdne | Foto: Mamadou Keita | Zdroj: Reuters

Armáda se v Mali chopila moci minulé úterý a zajala úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Země předtím několik měsíců zažívala protivládní demonstrace pramenící z protestů opozice proti výsledkům jarních voleb či z nespokojenosti s pokračujícími aktivitami islámských radikálů.

Západ se bojí o budoucnost boje proti džihádu. Situace v Mali zůstává nejasná

Číst článek

Keita krátce po zadržení rezignoval na prezidentskou funkci a armádní vzbouřenci ohlásili, že chtějí politickou změnu a uspořádání nových voleb v „rozumném termínu“.

Zatímco v Mali mnozí slavili, ze zahraničí přicházela vyjádření odsuzující převrat. Nesouhlas s ním vyjádřily i země patnáctičlenného bloku ECOWAS, který nyní zprostředkovává vyjednávání s cílem obnovit v zemi civilní správu. Delegace vedená exprezidentem Nigérie Goodluckem Jonathanem je v Bamaku od soboty, píše Reuters.

Prezident Mali reaguje na vojenskou vzpouru. Rezignoval na všechny funkce, skončit má i vláda

Číst článek

„Byli jsme schopni se shodnout v několika bodech, zatím ale ne ve všech diskusích,“ řekl Jonathan médiím po dlouhé schůzce s představiteli junty v čele s plukovníkem Assimim Goitou. Mluvčí junty zase ohlásil „kompromis v určitých aspektech“, ani jedna strana ale nebyla konkrétnější.

Jednání v metropoli Mali budou v pondělí pokračovat. AFP s odvoláním na zdroje na obou stranách uvedla, že junta navrhuje ustavení dočasné vlády složené převážně z důstojníků a vedené zástupcem armády. Ta by zemi vedla tři roky s cílem „přezkoumat základy malijského státu“.

Kromě podmínek návratu k civilní vládě se vyjednává také o vývoji sankcí ze strany ECOWAS a o osudu zadržovaného Keity. Junta podle informací AFP připouští ukončení vazby exprezidenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme