Francie zvažuje stažení vojáků z Mali. Macronovi vadí druhý vojenský puč Goity za necelý rok

Francie zvažuje stažení svých jednotek z Mali. Potvrdil to prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro týdeník Journal du Dimanche. Podle něj Francie k takovému kroku přistoupí, pokud politická nestabilita v Mali povede k větší islamistické radikalizaci.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prozatimní malijský prezident Assimi Goita

Prozatimní malijský prezident Assimi Goita | Foto: Francis Kokoroko | Zdroj: Reuters

Macron týdeníku Journal du Dimanche řekl, že informoval regionální vůdce, že Francie nepodporuje země, kde neexistuje demokratická legitimita nebo přechod k ní.

Při raketovém útoku v Mali byli těžce zraněni tři vojáci mírové mise OSN. Češi jsou v pořádku

Číst článek

Zároveň také zdůrazňoval, že Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Už prý na loňském jednání v jihofrancouzském městě Pau Macron opakoval, že Francie musí být připravená z Mali odejít. Jestliže tam dosud zůstávala, tak to prý bylo na žádost několika afrických států.

Francie má v oblasti Sahelu zhruba 5100 vojáků, kteří bojují proti islámským radikálům. Francouzská armáda v těchto bojích podporuje několik afrických států, mezi nimi jsou Mauritánie, Niger, Burkina Faso, Čad nebo Mali.

Od roku 2014 v Mali působí rozsáhlá francouzská mise s názvem Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V rámci této mise vznikla také operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do 60 českých vojáků.

Dalších téměř 80 českých vojáků je zapojených do výcvikové mise Evropské unie. A čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi Organizace spojených národů.

Druhý Goitův puč

Důvodem, proč chce Macron stáhnout vojáky právě teď, je už druhý puč za necelý rok zorganizovaný armádou a vedený jednou jedinou osobou. Tou je velitel vojenské junty a zároveň dosavadní viceprezident Assimi Goita.

Generál o misi v Mali: V den převratu to bylo náročné, plukovníci byli každý z trochu jiného těsta

Číst článek

Už loni v srpnu zorganizoval puč, při kterém armáda svrhla tehdejšího prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. Tento týden Goita zorganizoval další převrat. Vojenská junta v pondělí zadržela jak prezidenta Baha Ndaweho, tak i premiéra Moctara Ouaneho. Oba byli sice propuštěni, ale na veřejnosti ještě oficiálně nevystoupili. Ústavní soud v Mali navíc v pátek jmenoval viceprezidenta Assima Goitu prozatímním prezidentem.

Goita zatčení premiéra a prezidenta vysvětloval tím, že nefungovala komunikace uvnitř vlády. Prozatímní prezident a vůdce vojenské junty prý chce v následujících dnech jmenovat nového premiéra, který má vést rozsáhlá jednání s dalšími politickými a společenskými skupinami.

Goita zároveň už dříve uvedl, že bude respektovat termín svolání svobodných voleb příští rok – ovšem pouze v případě, že pro hlasování budou vhodné podmínky.

Sankce i pozastavení členství

Spojené státy a Francie zvažují sankce kvůli převratu v Mali. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell minulý týden prohlásil, že Evropská unie zatím nehodlá přerušit svou armádní výcvikovou misi, ve které působí i čeští vojáci.

Armáda vystřídá vojáky ve výcvikové misi v Mali. Na místo pošle dělostřelce, ti se musí sžít s jinou taktikou

Číst článek

V neděli se kvůli dění v Mali sešli představitelé Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). Politici 15 afrických zemí se v hlavním městě Ghany v Accře shodli na tom, že Mali přeruší členství v tomto společenství. Zároveň vyzvali vedení Mali, aby uspořádalo svobodné volby a nasměrovalo zemi zpět k demokracii. Podle společenství by měl být v Mali zvolen civilní premiér.

Představitelé 15 afrických zemí ale nezavedli proti Mali sankce, tak jako to udělali v případě loňského puče, ani nevyzvali velitele vojenské Junty Goitu, aby odstoupil. Sám Goita se summitu sice zúčastnil, ale nevydal žádné veřejné prohlášení.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme