Při pondělní nehodě vrtulníků v Mali zemřelo 13 francouzských vojáků, uvedl Elysejský palác

Při pondělní nehodě dvou armádních helikoptér v Mali zemřelo 13 francouzských vojáků, kteří tam působili v rámci operace Barkhane. Podle Elysejského paláce, který o události informoval, se nehoda stala při bojové operaci proti džihádistům. V Mali působí od roku 2014 několik tisíc francouzských vojáků, kteří tam byli vyslání po pokusu ozbrojených islamistů o státní převrat. V zemi má asi 120 vojáků také česká armáda.

Tento článek je více než rok starý.

Bamako/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K útoku na vrtulníky se přihlásil Islámský stát (ilustrační foto)

Při nehodě srazila bojová helikoptéra Tigre s transportním vrtulníkem Cougar (ilustrační foto) | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil „nejvyšší uznání památce těchto vojáků pozemní armády [...], kteří padli při operaci a zemřeli pro Francii v těžkém boji proti terorismu v Sahelu“. Vojákům a jejich misi také vyjádřil plnou důvěru.

K pondělnímu útoku na hlídku v Mali se přihlásil Islámský stát. Zemřelo při něm 30 vojáků

Číst článek

Podle zdrojů agentury AFP z francouzského ministerstva obrany se při nehodě srazila bojová helikoptéra Tiger s transportním vrtulníkem Cougar. Oba stroje byly přivolány jako posily pro francouzské vojáky, kteří pronásledovali skupinu islamistů.

Celkový počet francouzských vojáků, kteří v Mali zemřeli od začátku francouzské intervence, s touto nehodou stoupl na 38. Začátkem listopadu zemřel jeden voják při výbuchu nastražené nálože.

V zemi kromě francouzské operace Barhkane a mise Evropské unie působí také mírová mise OSN MINUSMA. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlé části vlastního území. Islamisté v podstatě ovládají severní oblasti Mali.

Vliv přitom rozšiřují i v centrální části země, kde podněcují etnické násilí mezi místním obyvatelstvem s cílem narušit stabilitu státu. Násilnosti zasahují i do okolních států – Burkiny Faso a Nigeru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme