Rusko do Mali prodalo čtyři české letouny Albatros a další techniku. Pokračuje tak sbližování obou režimů

Africké Mali má nově ve své výzbroji nejméně čtyři československé podzvukové letouny L-39 Albatros. Vedení malijské vojenské junty potvrdilo, že československé stíhačky získalo od Ruska. Moskva do země dodala další stíhačky, vrtulníky a vojenskou techniku.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysočinu po více než 50 letech opustila proudová letadla L-39 Albatros, přemístí se do Čáslavi

Letoun L-39 české výroby | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Malijský ministr obrany Sadio Camara zdůraznil, že tamní armáda díky československým letounům L-39 a sovětským stíhačkám Suchoj Su-25 navyšuje své útočné a průzkumné schopnosti.

Cvičné letouny L-39 v 60. letech vyvíjel československý závod Aero Vodochody. V minulosti byly nasazené taky při občanské válce v Sýrii.

V Mali vládne vojenská junta, která navázala vztahy s Ruskem a naopak zpřetrhala vazby s Francií.

Paříž v únoru oznámila konec vojenských operací proti islamistům v Mali, kterých se zúčastnili i čeští vojáci. Moskva v březnu do Mali dodala několik bitevních vrtulníků Mi-24 a radary.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme