Masakr pasteveckého kmene i neschopnost udeřit na islamistické radikály. Vláda v Mali podala demisi

Malijský premiér Soumeylou Boubeye Maiga a celá jeho vláda ve čtvrtek rezignovali. Informovala o tom v pátek agentura Reuters a zdůrazňuje, že se tak stalo čtyři týdny po masakru zhruba 160 příslušníků pasteveckého národa Fulbů při etnickém násilí.

Bamako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malijský premiér Soumeylou Boubeye Maiga | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

„Prezident přijal demisi premiéra a členů vlády,“ uvedla v prohlášení kancelář prezidenta Ibrahima Boubacara Keity. Prezidentský úřad neuvedl důvod demise, ale zákonodárci africké země ve středu debatovali o možnosti hlasování o vyjádření nedůvěry vládě kvůli masakru a neschopnosti odzbrojit milice a udeřit na islamistické radikály.

Etnicky motivovaný masakr v Mali: počet obětí z kmene Fulbů se zvýšil na 157

Číst článek

Mali v březnu šokoval masakr pastevců v centrálním Mali. V pozadí útoku zřejmě stály mezietnické spory o vodu a půdu - jeho terčem se stali příslušníci pasteveckého národa Fulbů, na něž zaútočili ozbrojenci, patrně z kmene Dogonů.

V oblasti středního Mali mají rovněž vliv džihádisté, kteří zde působí v posledních čtyřech letech. Své stoupence nacházejí zejména mezi muslimskými Fulby, kteří jsou častým terčem nájezdů milicí kmene Dogonů.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády. Na severu země komplikují bezpečnostní situaci džihádistické skupiny, které se daří držet na uzdě pouze díky přítomnosti mezinárodních jednotek. Etnické násilí v centrálním i jižním Mali zasahuje i do sousedních států, zejména do Burkiny Faso a Nigeru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme