Při raketovém útoku v Mali byli těžce zraněni tři vojáci mírové mise OSN. Češi jsou v pořádku

Při raketové palbě byli v neděli na severu Mali těžce zraněni tři příslušníci mírové mise OSN (MINUSMA). S odvoláním na malijské zdroje a na OSN o tom informovala agentura AFP. Čeští vojáci působící v Mali jsou v pořádku, uvedla mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková.

Bamako (Aktualizováno: 22:29 25. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci mírové mise OSN na severu Mali. | Zdroj: Reuters

Mluvčí mise Olivier Salgado řekl, že útok byl ohlášen odpoledne z Tessalitu na severu Mali. Kromě domácích vojáků v Mali působí členové mise OSN a Francouzi. „Tři příslušníci mírové mise byli těžce zraněni. Věnují se jim lékaři,“ řekl Salgado, aniž by upřesnil státní příslušnost vojáků neupřesnil.

Armáda vystřídá vojáky ve výcvikové misi v Mali. Na místo pošle dělostřelce, ti se musí sžít s jinou taktikou

Číst článek

Podle místního zdroje zasáhly rakety kasárna vojáků z Čadu. „Teď je tam klid a situace je pod kontrolou,“ sdělil tento zdroj.

Mali se od roku 2012 potýká s činností islámských radikálních skupin především na severu země. Postupně se dostávají i do centra a rozšiřují svůj boj do sousední Burkiny Faso a Nigeru.

AFP píše, že navzdory činnosti jednotek OSN a francouzské a africké mise radikálové zabili tisíce lidí a stovky tisíc obyvatel kvůli nim odešly z domovů. MINUSMA v zemi působí od roku 2013. Slouží v ní 15 000 lidí, z nichž 12 000 jsou vojáci a mezi nimi také Češi. V rámci mírových misí OSN má MINUSMA nejvíc ztrát - podle statistik OSN přišla o 140 lidí.

V Mali působí Česko jak v rámci mise OSN MINUSMA, v jejímž štábu jsou nasazeni čtyři důstojníci, tak ve výcvikové mise EUTM, ve které má česká armáda asi osm desítek vojáků. Podílejí se na ochraně velitelství i výcvikového střediska Koulikoro. Nově jsou čeští vojáci zapojeni také do operace Takuba, kterou vede Francie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme