Malí školáci, kteří přežili masakr v Newtownu, si prohlédli novou školu

Děti, které byly svědky masakru ve škole Sandy Hook v americkém Newtownu, se vracejí do školních lavic. Budou dojíždět do sousedního města. Dnes si novou školu mohly prohlédnout, zítra jim začne výuka. Jejich škola Sandy Hook, kde Adam Lanza zastřelil v prosinci 20 dětí a 6 učitelek, zůstává zavřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti z Newtownu se poprvé od masakru ve škole Sandy Hook vrací do lavic

Děti z Newtownu se poprvé od masakru ve škole Sandy Hook vrací do lavic | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Děti budou dojíždět do školy ve městě Monroe, které je od Newtownu vzdálené asi 10 kilometrů. Novou budovu v rekordním čase ale úřady nechaly upravit, aby to pro děti nebyla příliš velká změna.

Byly tam například z původní školy Sandy Hook převezeny jejich lavice, vybavení i výzdoba. Dokonce i batůžky a potřeby, které děti toho osudného dne při útěku nechaly v třídách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do školních lavic se vracejí děti, které byly svědky masakru v americkém Newtownu. Podrobnosti od zpravodaje ČRo ve Spojených státech Víta Pohanky.

Dnes byl v nové škole v Monroe den otevřených dveří. Děti i jejich rodiče si mohli upravené třídy prohlédnout. Zítra začne normální výuka. Do školy se tak vrátí i učitelé ze Sandy Hook, kteří se také na úpravě nové školy podíleli.

Na dnešní návrat dětí do školy dohlíží policie a připravily se také úřady. Například policie pomáhá, aby rodiny nikdo neobtěžoval. Ke škole se tak nedostane nikdo jiný. Novináři se nedostanou blíž než tři kilometry.

Na místě jsou také vyškolení specialisté připravení poskytnout psychologickou pomoc v případě, že si ji někdo vyžádá.

Zpřísnění bezpečnostních opatření po prosincovém masakru v Newtownu řešila řada amerických škol. Záleží to zejména na místních úřadech, které státní školy spravují. Na některých místech se opatření buď zavádí, nebo posiluje už existující ozbrojená ostraha.

V posledních letech měla ozbrojenou ostrahu asi třetina všech státních škol ve Spojených státech. Nová přesná čísla z celé země nejsou zatím k dispozici, ale je evidentní, že poměr škol, které budou mít ozbrojenou ostrahu, určitě vzroste.

Vít Pohanka, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme