Při etnickém útoku zemřelo v Mali 110 pastevců. Zabili je muži převlečení za lovce z jiného kmene

Ozbrojenci v centrálním Mali v sobotu ráno zabili nejméně 110 pastevců. Podle místního starosty šlo zřejmě o etnicky motivovaný útok, terčem byli Fulbové. Informovala o tom agentura Reuters, podle které jde o jeden z nejhorších útoků v oblasti v poslední době. Loni při etnicky motivovaných útocích v západoafrickém státě podle údajů OSN zemřelo na 500 lidí, dalších několik tisíc lidí muselo kvůli špatné bezpečnostní situaci opustit své domovy.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády ani mezinárodních jednotek. (ilustrační foto)

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády ani mezinárodních jednotek. (ilustrační foto) | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Nejnovější incident se podle starosty městečka Bankass, Moulaye Guindoa, stal v 4.00 místního času (5.00 středoevropského času). Pastevce podle něj zabili v nedaleké vesničce Ogossagou muži převlečení za lovce z jiného kmene. Starosta uvedl, že dosud bezpečnostní složky objevily 110 těl a je pravděpodobné, že budou nalezena další.

Už šest let pomáhají čeští vojáci cvičit malijskou armádu, aby odolala útokům islamistických radikálů

Číst článek

Terčem útoku se podle starosty stala také nedaleká vesnice Welingara, kde bylo zabito několik lidí. Počet obětí tohoto útoku nicméně zatím zůstává nejasný. Agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní složky napsala, že mezi mrtvými jsou děti, těhotná žena i senioři.

Sever pod útoky

Bezpečnostní situaci v Mali komplikují i útoky džihádistických skupin, které jsou časté na severu země. Severní část Mali na jaře roku 2012 ovládli islámští radikálové napojení na teroristickou síť Al-Káida. Díky mezinárodní intervenci zahájené v roce 2013 byli sice vytlačeni, ale operace proti nim stále pokračují.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády ani mezinárodních jednotek. Od roku 2015 jsou hlášeny útoky z centrální části Mali i z jihu země a násilnosti zasahují i do sousedních států, zejména do Burkiny Faso a Nigeru.

Zástupci Rady bezpečnosti OSN se setkali s představiteli malijské vlády a prezidentem v pátek večer. Tématem jednání bylo pokračující násilí v zemi a pomalé uplatňování mírové dohody s neislamistickými ozbrojenými skupinami z roku 2015.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme