Při útoku na vojenskou základnu v Mali zemřelo 53 vojáků. Podle armády šlo o teroristický útok

Při útoku na vojenskou základnu na severovýchodě Mali zemřelo podle dnešní bilance 53 vojáků a jeden civilista. Armáda v předchozích odhadech mluvila o 35 mrtvých. Tamní úřady páteční incident označily za teroristický čin, žádná z islamistických skupin aktivních v oblasti se k němu však nepřihlásila. Podle agentury AFP jde o jednu z největších ztrát, kterou malijská armáda za poslední roky utrpěla.

Tento článek je více než rok starý.

Bamako (Mali) (Aktualizováno: 8:00 2. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojený voják (ilustrační foto)

Ozbrojený voják (ilustrační foto) | Foto: Ismail Zitouny | Zdroj: Reuters

Vojáci byli napadeni na stanovišti mezi městy Ménaka a Ansongo nedaleko hranic s Nigerem. „Po útoku na jednotky malijské armády našly vyslané posily 54 mrtvých, z toho jednoho civilistu,“ oznámil dnes na twitteru malijský ministr komunikace Yaya Sangaré. Situace je podle něj již pod kontrolou, jednotky pracují na identifikaci těl. Útočníci poškodili i armádní vybavení.

Při útoku v Mali zemřelo 23 civilistů. Konflikt si od ledna vyžádal již 250 mrtvých

Číst článek

Malijská armáda se stále ještě vzpamatovává z koordinovaného útoku na dva armádní tábory ve středním Mali z 30. září, který si vyžádal nejméně 38 obětí. Několik různých zdrojů se však shoduje, že tato oficiální bilance byla podhodnocena, píše AFP.

Vláda z útoku viní radikální islamisty napojené na organizace Islámský stát a Al-Káida, jejichž baštou je právě sever Mali. Podnikají odtamtud útoky do celé oblasti Sahelu včetně Nigeru či Burkina Fasa.

Sever Mali padnul do rukou islamistů v roce 2012 při ozbrojeném pokusu o státní převrat. Jejich postup na jih se podařilo zastavit i díky přítomnosti francouzských vojáků a mise MINUSMA, v rámci které jsou v zemi také čeští vojáci. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří rozsáhlé části vlastního území kontrolovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme