Maliská armáda popravuje civilisty. Bez soudu

Rebelové v Mali pomalu ztrácejí další pozice a ustupují na sever. S leteckou podporou Francouzů je maliská armáda zatlačila až k městu Gao, které je jedním z hlavních center povstalců. Vedle vojenských úspěchů ale přicházejí zprávy i o brutálním chování maliské armády na dobytém území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malijská armáda kontroluje cestující | Zdroj: Reuters

„Víme přinejmenším o jedenácti lidech, které armáda bez soudu popravila v jednom vojenském táboře, a ověřujeme informace o desítkách dalších případů porušování lidských práv,“ uvedla Hassatou Baová z Mezinárodní federace pro lidská práva.

Chyby připustil i generál Carter Ham z americké armády, která v minulosti pomáhala s výcvikem maliských sil:

„Soustředili jsme se téměř výhradně na taktický a technický výcvik. To je samozřejmě důležité. Ale asi jsme nevěnovali dost času na to, abychom jim předali také něco z etických hodnot a vojenského etosu.“

Zprávy o brutálním chování maliské armády mezitím přiměly k útěku další civilisty. Odhaduje se, že domov v Severním Mali opustilo už přes 370 tisíc lidí.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme