Malorusko nebude, přiznal šéf doněckých separatistů. Název vyvolával u lidí odpor

Myšlenka východoukrajinských separatistů na vytvoření státu zvaného Malorusko skončila ani ne měsíc po svém ohlášení. Lídr Doněcké lidové republiky přiznal, že název narazil na nesouhlas veřejnosti. Trvá ale na tom, že kvůli politice Kyjeva hrozí zemi rozpad.

Doněck Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce takzvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku | Zdroj: Reuters

Veřejnost podporuje myšlenku reformování Ukrajiny, projekt Maloruska se ale neuskuteční, informovala ve středu Doněcká tisková agentura s odkazem na lídra tamní samozvané republiky Alexandra Zacharčenka.

„Samotná myšlenka reformování státu vrženého do hluboké ekonomické a politické krize (…) získala širokou podporu,“ prohlásil Zacharčenko. „Už teď je možné říct, že název Malorusko se nepoužije, protože u mnohých vyvolává odpor.“

Proruští separatisté vyhlásili nový stát, Malorusko zahrnuje většinu ukrajinských regionů

Číst článek

Velitel separatistické republiky ale trvá na tom, že vyhlášení projektu mělo smysl. „Dostali jsme mnoho zajímavých, různorodých návrhů, co svědčí o tom, že tahle diskuse nebyla marná.“ Dodal zároveň, že „vražedná politika“ Ukrajiny povede k rozpadu země a Kyjev by se nad tím měl zamyslet.

Vytvoření Maloruska – nového federálního státu s hlavním městem v Doněcku – ohlásili separatisté v druhé polovině července. Nápad ale narazil hned v začátku – myšlenku odmítli například separatisté v Luhansku a ukrajinský prezident Petro Porošenko ho označil za mrtvý projekt.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme