Malta zabránila vyplout další humanitární lodi, úřady argumentují kontrolou dokumentů

Malta zadržela další humanitární loď chystající se vyplout na moře. Plavidlo se u libyjských břehů již dříve podílelo na záchraně dalších migrantů mířících na vratkých člunech do Evropy. Podle agentury Reuters jde o druhý případ v jednom týdnu.

Aktualizováno Valletta (Malta) (Aktualizováno: 20:09 2. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Maltská vláda uzavřela přístavy pro plavidla zahraničních nevládních organizací, jimž nedovoluje vplout ani vyplout, minulý týden. Zdůvodnila to tím, že dokud běží vyšetřování v kauze lodi Lifeline, nemůže Malta dovolit podobným subjektům, aby využívaly její přístavy.

Itálie odmítla přijmout další loď španělské nevládní organizace s 60 migranty

Číst článek

Loď Lifeline provozovanou stejnojmennou německou organizací zadržela Malta minulý týden ve středu poté, co jí umožnila vplout do přístavu s asi 230 migranty z Afriky. S těmi plula loď týden po Středomoří, protože je odmítla přijmout Itálie, kam měla namířeno, a zprvu je odmítla také Malta. Ta se ale nakonec dohodla s několika zeměmi EU, že si tyto běžence rozdělí, a loď přijala. Zároveň ji ale zadržela a jejího kapitána postavila před soud.

Kapitán lodi Lifeline Claus-Peter Reisch se v pondělí účastnil na Maltě prvního soudního jednání a byl poté propuštěn na kauci 10 tisíc eur, tj. 260 tisíc korun. Musel ale odevzdat pas a nesmí opustit Maltu.

Tamní prokuratura ho viní z mimo jiné z toho, že porušil zákon, když nedbal pokynů italské pobřežní stráže, aby u Libye migranty nenaloďoval. Italové mu sdělili, že pro ně přijede libyjská pobřežní stráž. Organizaci Lifeline viní Malta z chybné registrace plavidla.

Sedmapadesátiletý kapitán Reisch popírá, že by se dopustil čehokoli nezákonného. „Naše mise zachránila 234 lidí a já si nejsem vědom žádné viny,“ tvrdí kapitán.

Zodpovědnost úřadů za utonutí

Mluvčí organizace Sea Watch Giorgia Linardiová obvinila maltské úřady, že se snaží vytvořit takové podmínky, aby se do záchrany migrantů nevládní organizace nepouštěly. Zároveň je obvinila z odpovědnosti za další úmrtí migrantů v moři, které kvůli nedostatečně rychlému zásahu větších záchranných lodí kvůli tomu nastávají.

Loď Lifeline nakonec přijme Malta. Itálie a Francie jí ale s migranty pomohou

Číst článek

Podle Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) přišlo od pátku u afrických břehů o život 204 lidí, které převáděči posadili do přetížených a nebezpečných člunů. V pátek při potopení jedné lodě přišlo o život 103 lidí, další pak v neděli, kdy se východně od Tripolisu potopil další člun.

Uzavírání přístavů pro lodě zahraničních nevládních organizací oznámila nedávno jako první Itálie, která se potýká v posledních několika letech s masovým přílivem migrantů z Afriky. Před kauzou lodi Lifeline vyvolala Itálie rozruch odmítnutím lodě Aquarius se šesti stovkami migrantů. Ty nakonec přijalo Španělsko ve Valencii.

Španělsko nyní projevilo ochotu přijmout další loď s migranty. Plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, míří do Barcelony. Podle deníku El País by tam mělo dorazit ve středu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme