Na Maltě se vylodily další desítky zachráněných lidí, nejspíš si je rozdělí unijní státy

Skupina 44 lidí, které zachránila na moři loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se v úterý odpoledne vylodila na Maltě. Informovala o tom místní média. Jejich další osud není zatím podle agentury AFP jasný, ale patrně si je rozdělí unijní státy jako v předchozím případě. Stejné plavidlo totiž v neděli předalo maltským úřadům jinou skupinu 65 běženců, kterou vzalo na palubu při předchozí záchranné misi.

Tento článek je více než rok starý.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina 44 lidí, které zachránila na moři loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se v úterý odpoledne vylodila na Maltě

Skupina 44 lidí, které zachránila na moři loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se v úterý odpoledne vylodila na Maltě | Foto: Darrin Zammit Lupi | Zdroj: Reuters

Lodě neziskových organizací, které operují na moři u Libye a poskytují pomoc lidem, kteří se během plavby do Evropy ocitnou v ohrožení života, mají kvůli nařízení italské vlády zakázáno vplout do italských výsostných vod i do tamních přístavů. V minulých týdnech ale hned několik plavidel tento zákaz porušilo.

Loď Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans o víkendu zakotvila na ostrově Lampedusa a italské úřady nakonec povolily 41 běžencům vystoupit na pevninu. Plavidlo bylo dočasně zabaveno a proti kapitánovi Tommasovi Stellovi je vedeno vyšetřování kvůli podezření, že napomáhal ilegální imigraci.

‚Smrt, chaos a bezmoc.‘ Pomáhal lidem z moře na pevninu, teď hrozí španělskému hasiči 20 let

Číst článek

Podobně je v Itálii vyšetřována německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která na Lampeduse nepovoleně přistála se 40 zachráněnými lidmi 29. června.

O zakotvení na Lampeduse usilovala i loď Alan Kurdi, ta ale nakonec po domluvě s maltskými úřady zamířila na Maltu. V neděli se tam vylodilo 65 lidí a plavidlo německé neziskové organizace pak zamířilo znovu směrem k Libyi. Cestou se však okamžitě zapojilo do záchrany 44 lidí na potápějícím se člunu a vzalo je na palubu. Běžence by si mělo v úterý převzít maltské armádní plavidlo.

„Krátce poté, co jsme se do oblasti vrátili, naše posádka vyslechla prostřednictvím vysílačky komunikaci tuniských rybářů a hlídkového letounu Colibri, kteří hlásili hrozivý případ maltskému námořnímu záchrannému středisku. Jsme velice rádi, že jsme byli ve správný čas na správném místě a že je nyní dalších 44 lidí v bezpečí,“ uvedla mluvčí Sea-Eye Carlotta Weiblová.

Mezi 44 zachráněnými jsou tři děti ve věku 15 měsíců, tři roky a pět let. Lidé pocházejí ze Sýrie, Libye, Pákistánu, Bangladéše a Guineje, uvedl list Malta Today.

Téměř 50 běženců, kteří se v pondělí vylodili na Sicílii, zachránila loď italské pobřežní stráže. Ve skupině lidí, kteří pocházejí z Pobřeží slonoviny, Kamerunu a Tuniska, bylo deset žen, uvedla agentura APA.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo letos do Evropy přes Středozemní moře téměř 30 000 lidí. Loni jich bylo ve stejném období přes 46 000.

Nejvíce lidí mířilo do Řecka, kam letos do 4. července připlulo 13 997 lidí, do Španělska 10 538. V Itálii se za prvních šest měsíců letošního roku vylodilo 2 790 migrantů, loni jich přitom bylo téměř 17 000. Na Maltě napočítali 1 278 běženců, loni jich bylo jen 243. Během plavby přes moře letos zemřelo 681 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme