Malta nechá u svých břehů zakotvit německou loď se 40 migranty. Žádný na ostrově nezůstane

Malta nechá ve svém přístavu zakotvit loď Alan Kurdi německé nevládní organizace Sea-Eye se 40 africkými migranty na palubě. Informoval o tom v sobotu na twitteru maltský premiér Joseph Muscat. Žádný z běženců z lodi ale podle něj nezůstane na Maltě. Německo se podle Muscata dohodlo s Evropskou komisí, že migranty si rozdělí více zemí EU, které to budou, ale nesdělil.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď s migranty, která na Maltu připlula koncem července. | Foto: Mark Zammit Cordina | Zdroj: Reuters

„Po žádosti Německa dovolí Malta 40 migrantům z německé lodi Alan Kurdi vstup do svého přístavu. Německá vláda a Evropská komise se dohodly, že všechny osoby budou rozděleny mezi několik členských zemí EU. Žádný migrant nezůstane na Maltě," napsal v sobotu večer premiér Muscat na twitteru.

,Já se nevzdám.‘ Italský ministr vnitra blokuje další loď s migranty, posílá ji na Maltu

Číst článek

Posádka lodi Alan Kurdi nalodila migranty ve středu u libyjských břehů a chtěla je odvézt do nejbližšího přístavu na italském ostrově Lampedusa.

Italská vláda jí to ale nepovolila, protože už od loňska uzavírá své přístavy lodím nevládních organizací s migranty v rámci své přísné protiimigrační politiky. V pátek německá organizace Sea-Eye oznámila, že se po odmítnutí z Itálie vydala k Maltě.

Ve vodách Středomoří mezi Libyí, Itálií a Maltou nyní čeká další loď s migranty, jde o plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Ta nalodila 124 afrických migrantů tento týden u afrických břehů, zřejmě v libyjských vodách, během dvou záchranných operací.

Itálie je přijmout odmítla, pouze v neděli převzala tři ženy, včetně dvou těhotných.

V sobotu informovala španělská média, že starosta města Valencie spolu s regionální vládou požádají španělskou vládu, aby nechala loď organizace Proactiva Open Arms zakotvit ve valencijském přístavu. Už v pátek nabídl přístav lodi této organizace, která má sídlo v Katalánsku, předseda katalánské regionální vlády Quim Torra.

Following request by #Germany, #Malta will allow 40migrants on German vessel #AlanKurdi to transfer to @AFM asset, enter port. German gov & @European Commission 🇪🇺 arranged for all persons to be distributed amongst number of EU MemberStates. No migrants will remain in Malta-JM

20:20 – 03. 08. 2019

99 206

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme