Loď s 363 zachráněnými lidmi hledá přístav. Malta ji odmítla, míří do Itálie

Loď Open Arms španělské nevládní organizace hledá přístav, kde by po několika dnech vylodila 363 migrantů zachráněných ve Středozemní moři. Poté, co ji odmítly maltské úřady, zamířila k italským břehům, informovala agentura AP.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Open Arms (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Loď Open Arms vzala na palubu celkem pět různých skupin lidí, kteří za pomoci převaděčů na člunech vyrazili do Evropy od libyjských břehů.

Malta podle Gerarda Canalse z organizace Open Arms odmítla vydat povolení k zakotvení v jejích přístavech, loď proto zamířila do Itálie, kde doufá ve vstřícnější reakci úřadů.

Lodi Open Arms hrozí pokuta 23 milionů korun. Nemá povolení zachraňovat migranty, tvrdí španělská vláda

Číst článek

Podle Canalse dochází na palubě jídlo. Po několika dnech strávených hledáním přístavu zbývá posledních 30 kilo rýže, což vystačí na pouhé dva další dny.

V posledních několika měsících Itálie povolovala lodím nevládních organizací vylodit ve svých přístavech zachráněné lidi pod podmínkou, že si další země Evropské unie část žadatelů o azyl rozeberou.

Předchozí italská vláda, jejíž součástí byla i protipřistěhovalecká Liga exministra vnitra Mattea Salviniho, opakovaně odmítala udělit soukromým záchranářským lodím povolení k zakotvení.

V několika případech byli lidé celé dny ponecháváni v nejistotě, zda budou moci vstoupit na břeh. Jindy musely lodě odplout až do Španělska, které tehdy povolení udílelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme