Malta se představila v Bruselu nejrůznějšími lákadly

Je nás dvanáct a jsme v Evropské unii noví. Stará část evropské sedmadvacítky nás příliš dobře nezná. Ukážeme jim, jací jsme. To byla jedna z myšlenek, které se jako první z nových členských zemí Evropské unie chopila ta nejmenší z nich. Malta. Tento týden postavila před bruselským sídlem několik pavilonů. A představila se hudbou, výtvarným uměním, nebo specialitami maltské kuchyně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Maltě je mnoho starověkých památek

Na Maltě je mnoho starověkých památek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Konrad Mostert

Velkou pozornost přitáhla inscenace tradiční maltské svatby v krojích a s baldachýnem neseným nad nevěstou a ženichem. Maltská svatba je zvláštní i v tom, že je prakticky definitivní. Na Maltě totiž neexistují rozvody.

Aby o tomto státě se třemi ostrovy a 410 tisíci obyvateli ostatní Evropané nevěděli jenom to, se tři dny snažila právě maltská expozice před budovami Evropského parlamentu.

„Je to vzkaz, že máme co nabídnout. Něco vzrušujícího a krásného a rádi se o to podělíme s našimi kolegy,“ řekl maltský poslanec z frakce Evropských lidovců Simon Busuttil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka z představení Malty v Bruselu.mp3

Připomněl, že je to poprvé, co si nějaká národní poslanecká delegace velké prostranství před Parlamentem pro sebe rezervovala.

Starosta letoviska Mellieha Robert Cutajar vychvaloval pláže, hotely, ptačí rezervaci, kulturní život a krásné ženy ve svém městě.

Sezóna po celý rok

Díky středomořskému klimatu je na Maltě turistická sezóna prakticky celý rok. Neznají tam sníh a chlad, což pomáhá přilákat návštěvníky ve všech ročních obdobích.

Malta se prezentovala nejen svými turistickými lákadly. Také tradičními řemesly, bankovními službami, vínem ale i pivem. I když se tam začalo ve velkém vařit až v minulém století, jeho obliba podle manažera jednoho z pivovarů Raye Scerriho stoupá.

„Původně se v nápojích Malťané více orientovali na víno, ale mění se to a spotřeba piva rychle roste. S vínem pivo soutěží i proto, že se stává součástí naší kultury. Lehké pivo, dobře vychlazené, jsem zkusil a přiznávám, že v maltském letním horku může být dost osvěžující,“ řekl.

Podobně jako Malta se možná budou snažit Bruselany a poslance Evropského parlamentu zaujmout i další země. Malé zemičce ve Středozemním moři už ale nikdo nevezme to, že na tento nápad přišla první.

„Vítejte na Maltě! Rádi vás tam uvidíme. Máme vám hodně, co ukázat,“ uzavřel europoslanec Simon Busuttil ve své mateřštině maltštině – jednom ze 23 oficiálních jazyků Evropské unie.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme