‚Těla se na slunci rozkládala a zapáchala, házeli jsme je do moře.‘ Etiopan přežil jedenáct dní na člunu

Maltské úřady v pondělí zachránily ve Středozemním moři etiopského migranta Mohammada, který strávil v nafukovacím člunu jedenáct dní a přežil jako jediný z 15 lidí na palubě. „Bůh seslal Malťany, aby mě zachránili,“ řekl Mohammad v pátek v rozhovoru s listem The Times of Malta, kterému svůj zážitek popsal.

Valleta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

null

null

Skupina 15 lidí, včetně jedné těhotné ženy, vyplula z libyjského města Závíja, asi 45 kilometrů západně od metropole Tripolisu. Cestu jim zajistil libyjský pašerák lidí, který si za místo na modrém nafukovacím člunu s jediným motorem účtoval 700 dolarů (asi 16 tisíc korun). „Dal nám GPSku a řekl nám ‚jeďte na Maltu‘,“ vzpomíná utečenec.

Nejdříve jim došel benzín, potom jídlo a nakonec voda. „Na moři jsme byli jedenáct dní. Začali jsme pít mořskou vodu. Po pěti dnech zemřeli dva lidé. Poté každý další den umírali dva další,“ řekl pro Times of Malta.

Španělská humanitární loď zachránila dalších 39 lidí, navštívil ji i americký herec Richard Gere

Číst článek

Na slunci se začala těla rychle rozkládat a zapáchat, tak je přeživší začali házet do moře. Těhotná žena a další muž podle něj pocházeli z Ghany, dva utečenci byli z Etiopie a zbylých jedenáct ze Somálska.

„Viděli jsme mnoho lodí. Křičeli jsme o pomoc. Mávali jsme, ale jenom kolem nás projížděly. Také kolem nás proletěla helikoptéra,“ uvedl muž, který je nyní napojen na kapačky a nemůže chodit.

‚Umím jen trochu anglicky‘

Posledních několik dní na lodi bylo podle jeho slov jako ve snu, na samotný okamžik, kdy ho zachránila maltská helikoptéra, si prý nepamatuje. Ví jen, že se probudil v nemocnici.

Mohammad původně pochází z Etiopie, kde byl členem Oromské osvobozenecké fronty (OLF). Ta bojovala za právo Oromů na sebeurčení a etiopská vláda ji donedávna označovala za teroristickou organizaci. „Pokud se vrátím do Etiopie, budu zatčen,“ sdělil muž.

Posledních 15 let tak pobýval v Eritrei a v Súdánu. Do Libye vycestoval poté, co mu jeho přátelé z Německa navrhli, aby za nimi přijel. Doufá, že se časem dostane do Británie. „Pokud jdete do Německa, musíte umět německy. Já umím jen trochu anglicky,“ dodal a řekl slovo ‚simple‘ (prostý/jednoduchý).

Své cesty ale nelituje. „Jsem šťastný, že žiju.“

Přes tisíc migrantů

Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které v současnosti jako jediné migranty na moři zachraňují, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád, zejména Itálie a Malty, jež jsou libyjskému pobřeží nejblíže.

Od začátku letošního roku Malta - nejmenší členský stát EU - zachránila a přijala více než tisícovku migrantů, uvedl úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme