Tisíce lidí se sešly před maltským parlamentem, žádají okamžitou demisi premiéra Muscata

Několik tisíc demonstrantů se v pondělí shromáždilo před budovou maltského parlamentu a požadovalo okamžitou demisi premiéra Josepha Muscata kvůli kauze vraždy novinářky z roku 2017. V ní figuruje jako podezřelý i bývalý dlouholetý šéf úřadu vlády. Demonstranti večer bránili vládním poslancům opustit budovou parlamentu ve Vallettě, někteří na ně házeli vajíčka, mrkev a falešné peníze a křičeli přitom „mafie“ a „vrazi“, uvedl server MaltaToday.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před budovou maltského parlamentu se shromáždilo několik tisíc demonstrantů. | Zdroj: Reuters

Zasedání maltského parlamentu už během dne opustili opoziční poslanci, kteří přitom rovněž do sálu házeli falešné bankovky s obrázky Muscata a jeho bývalého šéfa úřadu vlády Keitha Schembriho. Opoziční poslanci médiím řekli, že se nebudou účastnit schůzí, dokud Muscat nerezignuje. Premiér v neděli oznámil, že z úřadu odstoupí v lednu, až jeho strana zvolí nového lídra. Opoziční poslanci i demonstranti, jichž se před budovou parlamentu sešly asi 4000, ale požadují jeho okamžitou rezignaci.

Maltský premiér Muscat v lednu odstoupí z funkce. Kvůli vraždě novinářky rezignovali i dva ministři

Číst článek

Muscat, který je premiérem od roku 2013, čelí sílícímu tlaku na okamžitou demisi kvůli vyšetřování vraždy maltské novinářky z roku 2017. Kvůli ní byl minulý týden zatčen a vyslýchán i Schembri, který předtím po šesti letech rezignoval na vedení úřadu vlády. Podle místních médií měl Schembri vazby na zprostředkovatele vraždy.

Demonstrace s požadavkem Muscatovy demisi se konají na Maltě už několik dní. V pondělí  se naopak shromáždilo i několik příznivců vládní Labouristické strany před jejím sídlem v obci Hamrun nedaleko metropole. Lidé volali „Budeme vládnout dál, halelujá“ či „Děkujeme, děkujeme moc“.

Muscat byl jako premiér v předchozích letech oceňován za snížení rozpočtového deficitu i nezaměstnanosti a za ekonomický růst této ostrovní země s půl milionem obyvatel. Mnozí ale jeho vládu viní z korupce.

O korupci a praní špinavých peněz prominentními maltskými podnikateli a o jejich vazbách na vysoké politiky psala novinářka Daphne Caruanaová Galiziová, kterou v říjnu 2017 zabila bomba v jejím autě. Z nastražení výbušniny jsou obviněni tři muži, zadržení už koncem roku 2017. V sobotu byl z podílu na novinářčině vraždě obviněn prominentní maltský podnikatel Yorgen Fenech, který si podle médií asi vraždu objednal a který Schembriho označil za jednoho ze zosnovatelů činu. Schembri obvinění odmítá a nepotvrdila to zatím ani policie.

Muscat hovořil před poloprázdnou poslaneckou sněmovnou, podle agentury Reuters byl uvolněný a občas žertoval. Uvedl také, že vyšetřování novinářčiny vraždy dokazuje, že „maltské instituce fungují“ a že všichni „jsou si před zákonem rovni“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme