Tisíce lidí se sešly před maltským parlamentem, žádají okamžitou demisi premiéra Muscata

Několik tisíc demonstrantů se v pondělí shromáždilo před budovou maltského parlamentu a požadovalo okamžitou demisi premiéra Josepha Muscata kvůli kauze vraždy novinářky z roku 2017. V ní figuruje jako podezřelý i bývalý dlouholetý šéf úřadu vlády. Demonstranti večer bránili vládním poslancům opustit budovou parlamentu ve Vallettě, někteří na ně házeli vajíčka, mrkev a falešné peníze a křičeli přitom „mafie“ a „vrazi“, uvedl server MaltaToday.

Tento článek je více než rok starý.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před budovou maltského parlamentu se shromáždilo několik tisíc demonstrantů.

Před budovou maltského parlamentu se shromáždilo několik tisíc demonstrantů. | Zdroj: Reuters

Zasedání maltského parlamentu už během dne opustili opoziční poslanci, kteří přitom rovněž do sálu házeli falešné bankovky s obrázky Muscata a jeho bývalého šéfa úřadu vlády Keitha Schembriho. Opoziční poslanci médiím řekli, že se nebudou účastnit schůzí, dokud Muscat nerezignuje. Premiér v neděli oznámil, že z úřadu odstoupí v lednu, až jeho strana zvolí nového lídra. Opoziční poslanci i demonstranti, jichž se před budovou parlamentu sešly asi 4000, ale požadují jeho okamžitou rezignaci.

Maltský premiér Muscat v lednu odstoupí z funkce. Kvůli vraždě novinářky rezignovali i dva ministři

Číst článek

Muscat, který je premiérem od roku 2013, čelí sílícímu tlaku na okamžitou demisi kvůli vyšetřování vraždy maltské novinářky z roku 2017. Kvůli ní byl minulý týden zatčen a vyslýchán i Schembri, který předtím po šesti letech rezignoval na vedení úřadu vlády. Podle místních médií měl Schembri vazby na zprostředkovatele vraždy.

Demonstrace s požadavkem Muscatovy demisi se konají na Maltě už několik dní. V pondělí  se naopak shromáždilo i několik příznivců vládní Labouristické strany před jejím sídlem v obci Hamrun nedaleko metropole. Lidé volali „Budeme vládnout dál, halelujá“ či „Děkujeme, děkujeme moc“.

Muscat byl jako premiér v předchozích letech oceňován za snížení rozpočtového deficitu i nezaměstnanosti a za ekonomický růst této ostrovní země s půl milionem obyvatel. Mnozí ale jeho vládu viní z korupce.

O korupci a praní špinavých peněz prominentními maltskými podnikateli a o jejich vazbách na vysoké politiky psala novinářka Daphne Caruanaová Galiziová, kterou v říjnu 2017 zabila bomba v jejím autě. Z nastražení výbušniny jsou obviněni tři muži, zadržení už koncem roku 2017. V sobotu byl z podílu na novinářčině vraždě obviněn prominentní maltský podnikatel Yorgen Fenech, který si podle médií asi vraždu objednal a který Schembriho označil za jednoho ze zosnovatelů činu. Schembri obvinění odmítá a nepotvrdila to zatím ani policie.

Muscat hovořil před poloprázdnou poslaneckou sněmovnou, podle agentury Reuters byl uvolněný a občas žertoval. Uvedl také, že vyšetřování novinářčiny vraždy dokazuje, že „maltské instituce fungují“ a že všichni „jsou si před zákonem rovni“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme