Maltští policisté zadrželi prominentního podnikatele. Zavražděná novinářka psala o jeho aktivitách

Na Maltě ve středu zadrželi prominentního podnikatele Yorgena Feneche v rámci vyšetřování vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. Oznámila to policie, podle níž byl Fenech zatčen ve středu ráno na jachtě, s níž odplouval od Malty.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářka Caruanaová Galiziová zemřela v roce 2017 při výbuchu bomby ve svém voze (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Fenechovu zatčení předcházelo to, že maltští policisté v úterý zadrželi muže, kterého považují za zprostředkovatele vraždy a který nabídl spolupráci výměnnou za prezidentskou milost.

Premiér Joseph Muscat připustil, že podnikatelovo zatčení možná souvisí s jeho úterním výrokem o možné milosti pro prostředníka.

Malta slíbila veřejné, nezávislé vyšetření smrti novinářky. Od Rady Evropy měla lhůtu do konce září

Číst článek

Fenechova luxusní jachta Gio byla zadržena ve středu v pět hodin ráno asi osm kilometrů severně od Valletty a policisté ji přinutili vrátit se do přístavu.

Žádné obvinění proti podnikateli zveřejněno nebylo, policie má na výslech a vznesení obvinění 48 hodin. Fenechův právník se k věci zatím nevyjádřil.

Panama Papers

Yorgen Fenech je jeden z nejvlivnějších maltských podnikatelů. Donedávna stál v čele jedné investiční skupiny Tumas Group, která se pohybuje v mnoha odvětvích a například v roce 2013 získala velkou státní energetickou koncesi k vybudování plynové elektrárny. Své funkce se Fenech vzdal jen pár hodin před zadržením.

Zavražděná novinářka Caruanaová Galiziová zmiňovala Fenecha na svém blogu v souvislosti s energetickou zakázkou, jejíž legitimitu podle serveru Times of Malta zpochybňovala. 

Zabývala se také dubajskou společností 17 Black Limited, o níž později vyšlo najevo, že také patří Fenechovi. Firma měla podle novinářky napojení na vrcholné maltské politiky a byla zapojena do kauzy Panama Papers, když měla převádět peníze do panamských společností. 

Novinářka Caruanaová Galiziová, která se zabývala odhalováním korupce, zemřela v roce 2017 při výbuchu bomby ve svém voze. Obžalována byla trojice mužů, ale všichni tvrdí, že jsou nevinní. Nedaří se objasnit, kdo byl zadavatelem vraždy.

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme