Maltský pas si koupilo už asi 700 boháčů, hlavně ze zemí bývalého SSSR či Blízkého východu

Už dva roky na Maltě funguje kontroverzní program prodeje pasů bohatým cizincům. Cena jde sice do desítek milionů korun, se získáním dokladu se však majiteli otevírají dveře do celé Evropské unie. Kvůli tomu už od počátku čelí tento program velké kritice evropských politiků. Podle maltské vlády takto tamní pas získalo zhruba 700 lidí a země na tom vydělala v přepočtu 5,5 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marína ve Valletě

Marína ve Valletě | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

Podmínkou pro získání maltského občanství a pasu je přispět částkou v přepočtu 18 milionů korun do národního rozvojového programu a za další miliony nakoupit státní dluhopisy.

Současně musí zájemce na Maltě nejméně rok vlastnit majetek v určité minimální výši. Celkem tak získání maltského pasu vyjde na částku v přepočtu přes 30 milionů korun.

K občanství si mohou zájemci takříkajíc „přikoupit“ i pas pro ženu či dítě. V reálu tak povolení ke vstupu do EU získalo kolem 200 cizinců a s nimi pět stovek jejich rodinných příslušníků.

Většinu zájemců tvoří Rusové a občané dalších bývalých sovětských republik a pak lidé z Blízkého východu.

Všechny prověřujeme, tvrdí maltská vláda

Podle kritiků z řad europoslanců maltský program podkopává pravidla občanství v EU – lidé získají pas jedné ze zemí osmadvacítky, aniž by tam vůbec museli žít.

Poukazují i na bezpečnostní riziko, vadí jim také, že se k evropskému pasu mohou dostat bohatí Rusové, čímž se vyhnout unijním sankcím.

Maltská vláda tvrdí, že všechny žadatele v tomto programu pečlivě prověřuje. Pas podle ní nemůže dostat nikdo, kdo má záznam v trestním rejstříku nebo kdo se ocitl v hledáčku například Interpolu. Zhruba čtvrtinu žadatelů tak prý odmítá.

A argumentuje i tím, že podobnou možnost nabízejí i další unijní země – Rakousko nebo Kypr.

Filip Nerad, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme