Mám důkazy, že Maduro bral úplatky, tvrdí uprchlá venezuelská generální prokurátorka Ortegová

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se zapletl do korupce, řekla ve středu v brazilské metropoli sesazená venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová, která uprchla z vlasti. Uvedla, že má pro svá tvrzení hodně důkazů, jejich povahu ale neupřesnila.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesazená venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová v Brazílii | Zdroj: Reuters

„Mám mnoho důkazů (...), které zpochybňují hodnověrnost řady vysokých venezuelských činitelů, včetně prezidenta republiky," prohlásila ve městě Brasília na konferenci prokurátorů několika jihoamerických zemí.

„To, co se děje ve Venezuele, je smrt právního státu. Stabilita regionu je ohrožena," dodala Ortegová podle agentura AFP.

Sesazená venezuelská prokurátorka Ortegová uprchla s manželem do Kolumbie

Číst článek

Ortegová tvrdí, že o funkci přišla kvůli snaze Madura zarazit vyšetřování, které by odhalilo, že přijal úplatek ve výši téměř sta milionů dolarů (2,2 miliardy korun) od brazilské společnosti Odebrecht. O této stavební firmě vyšlo najevo, že uplácela politiky v nejméně 12 zemích Latinské Ameriky.

Odjezd Ortegové do Brazílie oznámil v úterý imigrační úřad Kolumbie, kam prokurátorka i s manželem minulý týden uprchla. Maduro v úterý řekl, že Venezuela požádá Interpol, aby na Ortegovou vydal mezinárodní zatykač.

Ortegová s manželem Germánem Ferrerem přiletěli v pátek do Bogoty soukromým letadlem z karibského ostrova Aruby. Tam předtím tajně připluli lodí. K útěku se rozhodli poté, co venezuelské úřady Ferrera obvinily z vedení rozsáhlé korupční sítě a nařídily jeho zatčení.

Ferrer byl poslancem rozpuštěného venezuelského parlamentu, jež v poslední době ovládala opozice. On i Ortegová původně socialistu Madura podporovali, ale nedávno se přidali k jeho kritikům, kteří mu vyčítají snahu nastolit diktaturu a porušování lidských práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme