Máme vzácnou příležitost dosáhnout míru, prohlásil Trump v Izraeli. Opět kritizoval Írán

Americký prezident Donald Trump v pondělí dorazil na druhou zastávku své vůbec první zahraniční cesty. V Izraeli mluvil o možnosti míru na Blízkém východě a ostře vystoupil proti Íránu. Íránský prezident na kritiku vzápětí reagoval.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém (Aktualizováno: 17:30 22. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Irán musí okamžitě ukončit svou finanční a vojenskou podporu teroristů a milic," prohlásil Trump v Izraeli. O Íránu mluvil už v neděli v Saudské Arábii, kde se nechal slyšet, že syrský prezident Bašár Asad spáchal „nepopsatelné zločiny" právě s podporou Íránu.

'Poselství naděje a lásky.' Trump na summitu vyzval arabský svět k jednotě a kritizoval Írán

Číst článek

Během setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem se Trump vyjádřil také ke snahám Íránu o získání jaderného arzenálu.

„Spojené státy a Izrael mohou jednohlasně deklarovat, že Íránu nikdy nebude dovoleno mít jaderné zbraně – nikdy," citovala Trumpa agentura Reuters.

Íránský prezident Hasan Rouhání na prohlášení bezprostředně reagoval. V televizním vysílání sdělil, že jeho země podporuje regionální stabilitu a dosáhnout jí bez pomoci Teheránu bude nemožné. Spojené státy zároveň obvinil z podpory terorismu.

Nedělní summit v Saudské Arábii, během kterého Trump proti terorismu vystoupil, označil za ceremoniální záležitost bez politického významu.

Podle Rouháního bude země dál pokračovat ve vývoji raket. „Íránský národ se rozhodl být silný. Naše rakety jsou pro mír a obranu.... Američtí představitelé by měli vědět, že kdykoliv budeme potřebovat technicky otestovat raketu, uděláme tak a nebudeme čekat na jejich souhlas."

Budoucnost plná harmonie a míru

Trump krátce po příjezdu do Izraele zopakoval myšlenku míru, kterou předestřel už v Rijádu.

„Máme před sebou vzácnou příležitost na to dosáhnout bezpečnost, stabilitu a mír pro tento region a jeho lid, na poražení terorismu a vytvoření budoucnosti plné harmonie, prosperity a míru, dokážeme to ale jenom společně. Jiná cesta není," prohlásil americký prezident.

Trump se v Izraeli zdrží 28 hodin, během kterých navštíví Zeď nářků, Chrám Božího hrobu a město Betlém. Kromě izraelského prezidenta bude jednat i s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme