Manažer Volkswagenu přiznal před americkým soudem svoji vinu, hrozí mu až 7 let vězení

Oliver Schmidt, manažer německé automobilky Volkswagen, v pátek přiznal svoji vinu v aféře zmanipulovaných emisních testů naftových automobilů. Hrozí mu až sedm let vězení a pokuta 400 tisíc dolarů. Ve vězení je od ledna a konečný verdikt padne v prosinci.

Detroit (USA) (Aktualizováno: 18:48 4. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volkswagen musí zaplatit USA 4,3 miliardy dolarů

Volkswagen musí zaplatit USA 4,3 miliardy dolarů | Zdroj: Reuters

Schmidt přiznal před soudem v Detroitu spiknutí s cílem zakrýt manipulace s emisemi před regulačními orgány. Je jedním z osmi současných a bývalých manažerů Volkswagenu, které v souvislosti s tímto skandálem obvinilo ministerstvo spravedlnosti USA.

Podle dohody o vině a trestu mu hrozí až sedmiletý trest vězení a pokuta 40– 400 tisíc dolarů (0,89–8,9 milionu Kč), informovala agentura Reuters. Schmidt si verdikt vyslechne 6. prosince. Zadržen byl v lednu a od té doby je ve vazbě.

Manažer Oliver Schmidt | Foto: ČTK

Podle dohody se žalobci usnesli, že většinu bodů obžaloby stáhnou. Schmidt souhlasil, že po odpykání trestu bude deportován. Původně mu hrozilo až 169 let ve vězení. Většina z obviněných zaměstnanců je však v Německu – tedy mimo dosah amerických justičních orgánů, uvedla agentura AP.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i více jak milionu vozů Škoda Auto.

Volkswagen se již v březnu dohodl, že na řešení skandálu ve Spojených státech vynaloží až 25 miliard dolarů (přes 555 miliard korun). Tato částka zahrnuje náklady na řešení požadavků regulačních orgánů a státních úřadů i na odškodnění majitelů a prodejců naftových aut, která umožňují manipulaci s testy emisí.

Německá automobilka v pátek uvedla, že s vyšetřovateli stále spolupracuje a že nepovažuje za vhodné komentovat průběh vyšetřování i personální záležitosti.

Vloni už se ke spiknutí přiznal zaměstnanec automobilky James Liang. Ten s úřady spolupracuje a rozsudek si má vyslechnout 25. srpna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme