Manažeři venezuelských ropných společností půjdou kvůli stávkám před soud

Manažeři venezuelské státní ropné společnosti, kteří se připojili ke stávce, mají být propuštěni a postaveni před soud. Prohlásil to venezuelský prezident Hugo Chávez, který se tak snaží ukončit 20denní vlnu stávek a demonstrací požadujících jeho odstoupení. Chávez v televizním a rozhlasovém projevu dále oznámil, že se vládě podařilo částečně obnovit vývoz ropy. Přesto zůstává export této suroviny ochromen a Caracas možná bude ropu pro domácí potřebu muset dokonce dovézt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace | Foto: Jan Rosenauer

Stávkující se snaží prezidenta přimět k rezignaci a vypsání předčasných voleb. Nepodařilo se mu totiž splnit předvolební slib hospodářského oživení. Armáda stojí za prezidentem, ale národní volební komise už přijala petici podepsanou dvěma milióny lidí. 2. února se podle ní má konat nezávazné referendum. Podle průzkumů Cháveze podporuje jen 30 procent obyvatel; větší popularitě se těší v chudinských čtvrtích, kde za ním stojí 45 procent obyvatel.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme