Hotel v Las Vegas nechce platit odškodnění za loňskou střelbu. Poškozené zažaloval
Loni v říjnu na ně z okna hotelu létaly kulky z poloautomatické zbraně, teď pro změnu čelí žalobě. Řeč je o obětech masakru v Las Vegas, kde vrah zastřelil z pokoje hotelu Mandalay Bay 58 účastníků hudebního festivalu, víc než 500 jich zranil a další utrpěli psychickou újmu. Aby jim za to nemusel platit odškodné, dal provozovatel hotelu lidi, na které se střílelo, k soudu.
Během dní po útoku dýchalo Las Vegas lidským soucitem a solidaritou, teď ale došlo na studené a praktické záležitosti. A hlavně - na peníze.
Hotel, kam vrah dokázal nepozorovaně propašovat víc než dvacet střelných zbraní a pak z 32. patra spustil vražednou palbu, provozuje společnost MGM Resorts. Ta se teď rozhodla, že zkusí zabránit tomu, aby musela nést za neštěstí díl odpovědnosti a platit obětem odškodné.
A to způsobem, který ve Spojených státech podle New York Times nemá obdoby. Tedy - nečekala na případný nepříznivý rozsudek po žalobě, kterou podalo nebo se k tomu chystá víc než tisíc obětí masakru, a sama se s nimi vrhla do soudního sporu. Chce tak získat rozhodnutí, že nebude muset žádné peníze vyplácet.
Zákon o 11. září
Střelba v redakci amerického deníku si vyžádala pět mrtvých. Několik lidí je zraněno, útočník byl dopaden
Číst článek
„Firma MGM spoléhá na takzvaný Zákon o bezpečnosti, přijatý kongresem po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v roce 2001.
Ten říká, že v podobném případě můžete získat imunitu vůči odpovědnosti za škody, pokud dokážete, že na místě byla ochranka certifikovaná ministerstvem vnitřní bezpečnosti,“ říká pro rozhlasovou stanici NPR Carl Tobias, právní expert z Richmondské univerzity.
Osudný hudební festival skutečně takovou ochranku měl, ovšem další podmínkou je, že musí jít o teroristický čin. Takovou klasifikaci loňského masakru v Las Vegas zatím americké úřady nevydaly.