Mandát trojice diplomatů pro Kosovo skončil - jednání byla neúspěšná

Dnes skončil mandát trojice mezinárodních vyjednavačů pro urovnání srbsko-albánského sporu o budoucím statusu Kosova. Zpráva diplomatů z Evropské unie, Spojených států a Ruska je už na stole generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Jednání byla neúspěšná a jednota nevládne ani o tom, co dál. Bělehrad chce dál jednat, zatímco Albánci připravují proces vyhlášení nezávislosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovo - Priština | Foto: cs.wikipedia.org

V Prištině se dnes za nezávislost Kosova demonstrovalo. Hnutí studentů zorganizovalo pochod od univerzity ke kosovskému parlamentu. Tisícovka demonstrantů se dožadovala vyhlášení nezávislosti této dosud jihosrbské provincie.

Transparenty se obracely i k mezinárodnímu společenství. Vyzývaly Evropu, aby se sjednotila v názoru na budoucnost Kosova. Vzkaz vůči OSN pak byl, že síla řešení je v jeho jednoduchosti. Tím se opět myslí nezávislost.

Sláva se provolávala i Kosovské osvobozenecké armádě. V srbských oblastech naopak dnes vládl klid.

O nezávislosti Kosova jednali dnes v Ostravě také premiéři Visegrádské čtyřky a Slovinska. Nezávislost Kosova musí být podle nich řízený proces a Srbsko nesmí zůstat stranou. Šéfové kabinetů připustili, že budoucnost jihosrbské provincie vnímají odlišně. Více se dočtete ZDE.

Katka Brezovská, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme