Mandelův odkaz zůstane živý, shodují se Jihoafričané bez rozdílu barvy pleti

Miliony Jihoafričanů pláčou a loučí se s Nelsonem Mandelou. První černošský prezident Jižní Afriky, který za apartheidu strávil 27 roků ve vězení, zemřel v noci na dnešek. Mnozí lidé ale zároveň vyjadřují radost z toho, že jim Bůh seslal právě takovouto osobnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přinášejí květiny k sochám Nelsona Mandely, zapalují svíčky a zpívají písně, ve kterých se s otcem nové Jižní Afriky, jak mu říkají, loučí.

Lidé přinášejí květiny k sochám Nelsona Mandely, zapalují svíčky a zpívají písně, ve kterých se s otcem nové Jižní Afriky, jak mu říkají, loučí. | Zdroj: Reuters

Jihoafrický prezident Zuma vyhlásil desetidenní smutek. Celá země se za Nelsona Mandelu modlí.

Lidé přinášejí květiny k sochám Nelsona Mandely, zapalují svíčky a zpívají písně, ve kterých se s otcem nové Jižní Afriky, jak mu říkají, loučí:

„Je pro nás pro všechny takovou inspirací, děkujeme Bohu, že nám dal tak úžasného člověka, který nás toho tolik naučil, ať už co se týče odpuštění, úcty k druhému bez rozdílu barvy pleti či víry,“ říká 30letý černoch, učitel z provincie Limpopo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědkem loučení Jihoafričanů s Nelsonem Mandelou je přímo v ulicích Johannesburgu zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

A stejně to cítí i ostatní:

„Co nám nechal, je jasná budoucnost. To je jeho největší zásluha a je jen na nás, zda jeho odkaz budeme dále naplňovat," dodává 45letá běloška.

Nelson Mandela zemřel po dlouhé nemoci krátce před devátou hodinou večer tamního času doma v rodinném kruhu. Ve vězení za předchozího režimu prodělal tuberkulózu, která nenávratně poškodila jeho plíce. Za poslední rok byl několikrát hospitalizován kvůli zápalu plic. Po propuštění v září musel být doma v naprosto sterilním prostředí a pod neustálým dozorem lékařů.

„Není možné plně vyjádřit, jak se cítíte. Jedna část vašeho života oslavuje roky s Mandelou a teď bude další bez něho. Já si jen přeju, aby Jižní Afrika byla lepší zemí, a doufám, že dokážeme, co jsme se od něho naučili,“ doplňuje další muž.

Někteří však neskrývají obavy z dalšího soužití bílých s černými, naprostá většina obyvatel je však přesvědčena, že se v Jižní Africe nenaplní temné scénáře, jako tomu bylo v sousedním Zimbabwe.

„Je to smutný den, hodně nás to zasáhlo. Ale jen díky Mandelovi jsme dnes tam, kde jsme,“ je přesvědčena 30letá inženýrka.

Emoce a úcta

A tak na náměstí Nelsona Mandely v Johannesburgu dál hoří svíčky a davy lidí neustále proudí i k jeho domu, kde v noci na dnešek, v rodinném kruhu Mandela skonal.

Podobné je to i v Sowetu, kde žil v jedné ulici s dalším nositelem Nobelovy ceny míru, arcibiskupem Desmondem Tutu. Ten se za něho také dnes v katedrále sv. Jiří v Kapském Městě modlil.

Jihoafričané si připomínají Nelsona Mandelu u jeho sochy v Johannesburgu | Foto: Robert Mikoláš

Mnozí přinášejí fotografie Mandely, jihoafrické vlajky, zapalují svíčky, dokonce vznikají jakési malé svatyně v okenních výplních a výklencích vládních budov v Johannesburgu, které se také plní květinami.

A možná symbolické je i to, že v obchodním centru u náměstí Nelsona Mandely se promítá film o Mandelovi nazvaný Dlouhá cesta ke svobodě a ti, co ho včera večer viděli, teď přicházejí sem a stále té zprávě nemohou uvěřit.

Kondolence z celého světa

Soustrast nad smrtí Nelsona Mandely vyjadřují Jihoafrické republice a jejím lidem státníci z celého světa. Americký prezident Barack Obama by si přál, aby lidé následovali příklad Nelsona Mandely a bojovali proti nenávisti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu Nelsona Mandely v boji proti apartheidu mluvil zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš a na své osobní setkání s nositelem Nobelovy ceny míru vzpomínal bývalý poradce prezidenta Václava Havla, dnes konzultant Fóra 2000 Stanislav Slavický

Mandelův neúnavný boj proti rasismu ocenila německá kancléřka Angela Merkelová i předseda Evropské komise, José Manuel Barroso nebo britská panovnice Alžběta II.

Ke kondolencím se přidala také Čína, Bolívie a Rusko. Čeští státníci řeší, kdo bude reprezentovat Českou republiku na Mandelově pohřbu.

Eiffelova věž v Paříží je na Mandelovu počest nasvícená v barvách jihoafrické vlajky. Americká NASA zase vyvěsila na twitteru fotografii Jižní Afriky, pořízenou z Mezinárodní vesmírné stanice.

Reportáž našeho zvláštního zpravodaje přímo z místa: Nelsona Mandelu oslavují před jeho domem stovky lidí

Číst článek

Apartheid

Mandela byl symbolem boje proti apartheidu. Apartheid byla v teorii myšlenka, kdy pro dvě rasy – bílou a černou – bude lépe, když se budou vyvíjet odděleně. V praxi šlo o restriktivní a represivní režim, v němž rozhodovala bílá menšina, která utlačovala černou většinu.

„Není pravda, že proti apartheidu bojoval Mandela vždycky nenásilně. Jednu dobu stát v čele ozbrojené pěsti afrického národního kongresu, která se jmenovala Kopie národa. To se připravoval na násilný boj a odpor vůči bělošské menšině. Ale než mohl zapojit do partizánského výcviku, který získal v cizině, tak ho jihoafrická policie zatkla,“ připomíná komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O apartheidu mluvil ve vysílání Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Ve vězení se postupně vrátil k myšlenkám nenásilí, a hlavně měl vedle sebe partnera.

„V roce 1989 se do čela apartheidu dostal nový prezident Frederik de Klerk, který pochopil, že apartheid už není možné dále udržovat a také potřeboval partnera, se kterým by mohl jednat. A toho právě našel ve vězni - Nelsonu Mandelovi,“ říká Slezák.

S Frederikem de Klerkem přebíral Mandela v roce 1993 Nobelovu cenu za mír.

„Mezi námi to tak nějak pozitivně zajiskřilo, vždycky jsem ho respektoval a měl jsem ho rád jako osobnost. Byl nejen soucitný a nejen, že měl úžasnou vizi, on za ní šel a byl skvělým vůdcem. Ale hlavně byl nesmírně lidský,“ řekl někdejší prezident de Klerk.

Nelson Mandela | Foto: Michal Jindra

Svět vzdává poctu zesnulému Nelsonu Mandelovi. Jihoafrická republika má státní smutek

Číst článek

Robert Mikoláš, mkp, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme