Manifestace Le Penovců zatím bez větších problémů

Několik desítek tisíc přívrženců francouzské krajně pravicové Národní fronty dnes zaplnilo ulice Paříže, kam přišlo podpořit svého vůdce a prezidentského kandidáta Jean-Marie Le Pena. Jejich prvomájový pochod k uctění památky Jany z Arku přísně střeží policie a zatím nebyly zaznamenány žádné vážné incidenty. Policie odhaduje, že v Paříži demonstruje na 10 000 zastánců extrémní pravice, organizátoři hovoří o 100 000. Střízlivý odhad zní na 40 tisíc. Letošní 1. máj proto v hlavním městě provázejí nevídaná bezpečnostní opatření. Pařížská policie vysílá do ulic 3500 mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace

Už krátce po poledni demonstrovalo ve čtyřicítce francouzských měst zhruba půl miliónu lidí. Na 30 000 jich napočítali v Marseille a Montpellier na jihu země, zhruba stejný počet v Bordeaux, na 20 000 v Nantes, Toulouse, Rennes a Lyonu. V Paříži by měla začít velká demonstrace proti extrémní pravici odpoledne.

Prezident Jacques Chirac to sice vítá, ale zároveň varuje, aby se prvomájové demonstrace nezvrhly v násilí. Policisté, kterých bude v ulicích na 3 tisíce, se soustřeďují především kolem Louvru, kudy bude procházet průvod ultrapravičáků. Na pravém břehu Seiny jsou i kovové zátarasy, které by měly zabránit střetu demonstrantů.

Průvod lepenovců prošel dopoledne pomalu a spořádaně podél paláce Louvre. V čele davu, nad nímž vlálo nespočet francouzských státních vlajek, šel Le Pen. Poté, co položil kytici květů k soše Jany z Arku, se zástup vydal na náměstí Opery. Krátce před polednem dorazil zhruba dvoukilometrový průvod na náměstí Opery. Ultrapravičáci skandovali například: "Jsme ve finále. Le Pen prezidentem!". Policisté, kterých je dnes v ulicích Paříže na 3500, mezitím z davu vytáhli několik provokatérů, ale k žádným vážnějším incidentům nedošlo.

Le Pen poté spustil více než hodinu dlouhý plamenný projev, v němž mimo jiné prohlásil, že odpůrcům FN se nyní pod nohama třese země. Ostře se pustil i do svého soupeře ve druhém kole voleb, obhájce mandátu Jacquesa Chiraka.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme