Při pokusu o útěk usmrtili filipínští islamisté nizozemského rukojmího. Drželi ho od roku 2012

Filipínská teroristická Skupina Abu Sayyafa na ostrově Sulu zabila nizozemského občana. V pátek o tom informovala filipínská armáda. Stalo se to během přestřelky mezi ozbrojenci a vládními vojáky.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé zajatce, obyčejné civilisty, případně i vojenské zajatce, si Islámský stát drží pro poslední možnost vyjednávání | Foto: Rodi Said | Zdroj: Reuters

Islamističtí povstalci napojení na teroristickou organizaci Islámský stát Nizozemce Ewolda Horna zastřelili, když se pokoušel uprchnout. Drželi ho jako rukojmí od roku 2012. Nizozemské ministerstvo zahraničí uvedlo, že bude od Filipín žádat vysvětlení ohledně smrti svého občana.

Přísahal jsem věrnost Islámskému státu, řekl muž podezřelý z nastražení bomby v Lyonu

Číst článek

O život v pátek přišlo také šest povstalců, mezi nimi prý i manželka Radulana Sahirona, jednoho z vůdců Skupiny Abu Sayyafa, za jehož dopadení vypsaly Spojené státy odměnu ve výši jednoho milionů dolarů (23,2 milionu Kč) kvůli jeho podílu na únosu amerických turistů v roce 2001. Sahironovi se při páteční přestřelce podle armády podařilo uprchnout.

Islamisté Nizozemce zajali před sedmi lety společně s jedním švýcarským občanem a jejich filipínským průvodcem. Muži z Evropy chtěli pozorovat a fotografovat ptáky v provincii Tawi-Tawi. Filipínci se podařilo utéct krátce po únosu, Švýcarovi pak v roce 2014, připomíná agentura Reuters.

Skupina Abu Sayyafa založená v devadesátých letech bojuje podle svých prohlášení za autonomii v rámci převážně katolických Filipín. Organizace, která se v roce 2014 přihlásila k takzvanému Islámskému státu, má na svědomí řadu teroristických činů a únosů. Právě z výkupného za rukojmí financuje z podstatné části své operace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme